program regionalny europa

środa, 03 lipiec 2013 00:11

Seminaria radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych

Opublikowane przez

Cykl szkoleń w polsko-niemieckich grupach, które będą poświęcone wspólnej analizie trudnych sytuacji w pracy w kontakcie z pacjentem i jego rodzina, wypalenia zawodowego, nawiązanie więzi z pacjentem, porównanie systemy pracy po polskiej i niemieckiej stronie. Zajęcia prowadzone będą z udziałem renomowanych trenerów z zakresu opieki paliatywnej i pracy w rodzinach, oraz z tłumaczem posiadającym kompetencje medyczno-psychologiczne i doświadczenie w danej tematyce.

znaczki_projektu

Seminarium radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, to drugie działanie, jakie objęte jest polsko-niemieckim projektem sieciowym o nazwie „Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina". Seminarium to odbyło się w Marxdorfie, w siedzibie Häüsliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e.V. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Marxdorfie 17 maja 2011 roku.

W czasie szkolenia, prowadzonego w formie warsztatów, pod lupą uczestników znalazła się problematyka tworzenia zespołu i ustalania wspólnych celów. Tutaj okazało się, że pomimo różnic językowych i kulturowych po obu stronach Odry, pracę pielęgniarek cechuje podobna etyka zawodowa i podejście do pacjentów. Nawet na plakatach, jakie obie grupy miały namalować w ramach ćwiczenia, pojawiły się te same motywy pomocnych dłoni, co niesamowicie ucieszyło obie grupy. Współdziałanie zespołu pielęgniarek i ustalenie wspólnych celów jest bardzo ważne w pracy po niemieckiej stronie, ze względu na specyfikę pracy zespołowej w domu małego pacjenta; po polskiej stronie praca pielęgniarek jest bardziej indywidualna. Dyżur na oddziale oznacza pracę z przydzieloną na dyżur koleżanką, ale w ramach hospicjum domowego specyfika pracy pielęgniarki niewiele odbiega od tej, po stronie niemieckiej, skłaniając się w kierunku potrzeby indywidualnego radzenia sobie z zastanymi lub pojawiającymi się sytuacjami.

Polskie pielęgniarki chwaliły czas poświęcony na wspólne szkolenie w Marxdorfie, życząc sobie podobnej tematyki w kolejnym kwartale, kiedy to dojdzie do kolejnego szkolenia, tym razem w Hospicjum w Gorzowie.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii.

 

DSC_0038

 

 

 

4 września 2011 r., w niedzielę, w naszym Hospicjum odbyło się kolejne Seminarium radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeprowadzone w ramach polsko-niemieckiego projektu sieciowego o nazwie Współpraca w opiece długoterminowej i hospicyjnej….

Seminarium przeprowadził dr nauk med. Zbigniew Bohdan z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. W seminarium uczestniczyły pielęgniarki ze Stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg z Marxdorfu oraz lekarze, psycholodzy i pielęgniarki z Hospicjum Św. Kamila. W pierwszej części pod tytułem Przewlekła choroba – wezwanie do braterstwa poruszone zostały fundamentalne zagadnienia związane z personalistycznym traktowaniem człowieka chorego w jego środowisku rodzinnym i społecznym. W części warsztatowej określone zostały zagadnienia rozumienia chorego w jego werbalnej i pozawerbalnej komunikacji z personelem hospicyjnem. Z trzech podstawowych filarów, na jakich opiera się opieka paliatywna – leczenie objawowe, opieka socjalna oraz zespół hospicyjny – ten ostatni wywołał burzliwą dyskusję, zwłaszcza w kontekście podejścia do pacjenta poprzez pryzmat istoty pojęcia opieki paliatywnej.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem i krótką wizytą w… zwierzyńcu przy stacji PORAJ.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii.

 

DSC_0048_copy

 

 

 

 

W sobotę, 19 listopada, odbyło się drugie w tym roku – i ostatnie na terenie Hospicjum Św. Kamila – seminarium na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Wykładowcami byli dr nauk med. Zbigniew Bohdan z Gdańska, na co dzień między innymi dyrektor Gdańskiego Hospicjum dla Dzieci, oraz pani Joanna Strzelecka, kierownik Poradni Psychologicznej, działającej przy tutejszym Hospicjum. Słuchaczami zaś były pielęgniarki z marxdorfskiego stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg oraz wolontariusze i pielęgniarki gorzowskiej placówki.

Seminarium pozwoliło jego uczestnikom docenić między innymi walory samoakceptacji, jako niezbędnego elementu formacji człowieka, zdecydowanego na realizację przesłania miłości w formie zawodowego i wolontarystycznego towarzyszenia i opieki na rzecz chorych na choroby nowotworowe. Na przykładzie życia i działalności szwajcarskiej lekarki Elisabeth Kübner-Ross mieli okazję poznać i ocenić praktycznie nieograniczone możliwości ludzkiego działania i rozwoju w oparciu o samodyscyplinę i determinację w realizacji postawionych sobie celów. A wszystko to w jednym celu – aby lepiej i pełniej służyć człowiekowi cierpiącemu, często przykutemu chorobą do łóżka.

Poziomy współpracy w zespole hospicyjnym, budowanie prawidłowych relacji pomiędzy członkami zespołu, problemy wypalenia zawodowego i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, z jakimi często mają do czynienia zespoły medyczne w relacjach z chorymi dziećmi i ich rodzinami pozostającymi pod opieką hospicyjną, to główne – choć nie jedyne –wątki, jakie były przedmiotem rozważań podczas części warsztatowej sobotniego seminarium, które było też kolejną okazją do zacieśniania współpracy z niemieckim stowarzyszeniem, zajmującym się opieką długoterminową nad ciężko chorymi dziećmi na terenie znacznej części Brandenburgii. Spotkanie było też kolejnym elementem budowania trwałych, pozytywnych relacji pomiędzy różnymi grupami pracowników i wolontariuszy Hospicjum Św. Kamila, co – jak uznali wykładowcy a o czym przekonani są wszyscy uczestnicy seminarium, ale i wszyscy pracownicy – w konsekwencji służy przede wszystkim pacjentom, choć przynosi także korzyść zaciągniętym w służbę chorym, o czym pięknie mówi Klemens Brentano: „Tylko miłość wie, jak to robić, aby dając innym, samemu się bogacić”.

 

Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii.

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top