program regionalny europa

środa, 03 lipiec 2013 00:15

Konferencja podsumowująca projekt

Opublikowane przez

Zaplanowano organizację polsko-niemieckiego spotkania podsumowującego cały projekt, którego gospodarzem będzie miasto Kostrzyn nad Odrą. Podczas spotkania zaplanowano ocenę projektu, jego mocnych stron, wskazania elementów, które należy udoskonalić, aby współpraca partnerów rozwijała się efektywniej w przyszłości.

W spotkaniu uczestniczyć będą pracownicy wszystkich instytucji zaangażowanych w realizację projektu . Miejsce realizacji działań: Kostrzyn - Polska.

znaczki_projektu

więcej:

 

DSC_0137W dniu 28 grudnia (już minionego 2011 roku) w kostrzyńskiej restauracji „Kregielnia” odbyła się konferencja podsumowująca polsko-niemiecki projekt sieciowy Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina, którego inauguracja miała miejsce w Gorzowie w dniu 17 grudnia 2010 r., kiedy to wszystkie strony projektu – Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e. V. z Marxdorfu, Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą i Hospicjum Św. Kamila – spotkały się na tradycyjnej polskiej Wigilii. Po drodze było kilka spotkań o różnym charakterze – od seminariów poprzez festyn, akcję promującą projekt czy koncert w gorzowskim teatrze – które w swej istocie określały wielowymiarowy charakter działań hospicyjnych, ukierunkowanych na podnoszenie kwalifikacji pracowników placówek służby zdrowia po obu stronach Odry, ale i na działania prospołeczne, przybliżające ideę hospicyjną mieszkańcom Gorzowa i Regionu.

Podczas konferencji podsumowującej projekt padły słowa podkreślające potrzebę takich działań i trafność decyzji, co do ich podjęcia. Dzięki projektowi doszło do zacieśnienia współpracy pomiędzy placówkami hospicyjnymi zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i towarzyskiej, zwłaszcza w kontekście poznawania zwyczajów i tradycji narodowych, mających wpływ na lepsze poznawanie i rozumienie dwóch sąsiadujących ze sobą nacji, ale i na w miarę dobre wzajemne poznanie dwóch różnych systemów funkcjonujących w służbie zdrowia w Polsce i w Niemczech.

Uczestnicy konferencji podkreślali przydatność seminariów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, bo te ostatnie, to przecież chleb powszedni występujący w obu placówkach, wpływające między innymi na wypalenie zawodowe. Za istotne uznano również przywoływanie idei hospicyjnej, jako elementu scalającego zespoły hospicyjne, ale i budującego właściwe relacje pacjent – zespół medyczny.

Strona polska akcentowała bardzo udane warsztaty jesienne dla pracowników i pacjentów hospicjum oraz ośrodka w Marxdorf, które odbyły się po stronie niemieckiej i które pokazały, jak – przy pomocy skromnych środków technicznych (i zapewne finansowych) – zorganizować warsztaty służące integracji osób chorych (zwłaszcza dzieci) i zdrowych, głównie poprzez zabawę.

Nie byłoby podsumowania działań, gdyby nie było podkreślenia udziału wielu osób w projektowych przedsięwzięciach. Marek Lewandowski, dyrektor Hospicjum, i pan Tadeusz Iżykowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, wręczyli uczestnikom projektu, dzięki którym polsko-niemieckie przedsięwzięcie zostało zrealizowane, upominki książkowe. Wyjątkiem był upominek dla pani Sabine Bandekow, która otrzymała porcelanowego anioła wraz z życzeniami, by jej anioł stróż czuwał nad nią w prowadzeniu niełatwego przedsięwzięcia, którego jest praktycznie jednoosobową spiritus movens, napotykając przy tym na niemałe i różnorodne problemy. Pozostałe upominki otrzymali: pan Andrzej Kunt, Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą – za to, że chciało (i chce) mu się chcieć wspomagać działania gorzowskiej placówki hospicyjnej, w tym w ramach projektu sieciowego; pani Agnieszka Żurawska-Tatała – kierownik Biura Integracji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej – za aktywna pomoc w opracowaniu projektu i współdziałaniu podczas jego realizacji; pani Monika Koropczuk – za największy wkład w realizacje poszczególnych działań; pani Joanna Strzelecka – za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu seminariów radzenia sobie w trudnych sytuacjach; pani Teresa Hornicka – za czuwanie nad strona finansowa przedsięwzięcia; pani Irena Spała – za pomoc w realizacji poszczególnych działań oraz pani Agnieszka Bollmann – za profesjonalne i nieocenione w powszechnym odczuciu, dokonywanie tłumaczeń podczas wszystkich spotkań w ramach projektu.

Istotnym elementem spotkania była też (smaczna) obiado-kolacja a także ubogacenie spotkania przez duet wokalno-instrumentalny panów Romana i Marka Konarskich, przy muzyce którego zabawa taneczna trwała aż do północy.

Był ongiś (grudzień 2010) czas początku i był czas końca (grudzień 2011), bo „wszystko ma swój czas” (Księga Koheleta 3,2).

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top