program regionalny europa

poniedziałek, 21 listopad 2011 01:00

Seminarium

Opublikowane przez

W sobotę, 19 listopada, odbyło się drugie w tym roku – i ostatnie na terenie Hospicjum Św. Kamila – seminarium na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Wykładowcami byli dr nauk med. Zbigniew Bohdan z Gdańska, na co dzień między innymi dyrektor Gdańskiego Hospicjum dla Dzieci, oraz pani Joanna Strzelecka, kierownik Poradni Psychologicznej, działającej przy tutejszym Hospicjum. Słuchaczami zaś były pielęgniarki z marxdorfskiego stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg oraz wolontariusze i pielęgniarki gorzowskiej placówki.

 

Seminarium pozwoliło jego uczestnikom docenić między innymi walory samoakceptacji, jako niezbędnego elementu formacji człowieka, zdecydowanego na realizację przesłania miłości w formie zawodowego i wolontarystycznego towarzyszenia i opieki na rzecz chorych na choroby nowotworowe. Na przykładzie życia i działalności szwajcarskiej lekarki Elisabeth Kübner-Ross mieli okazję poznać i ocenić praktycznie nieograniczone możliwości ludzkiego działania i rozwoju w oparciu o samodyscyplinę i determinację w realizacji postawionych sobie celów. A wszystko to w jednym celu – aby lepiej i pełniej służyć człowiekowi cierpiącemu, często przykutemu chorobą do łóżka.

Poziomy współpracy w zespole hospicyjnym, budowanie prawidłowych relacji pomiędzy członkami zespołu, problemy wypalenia zawodowego i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, z jakimi często mają do czynienia zespoły medyczne w relacjach z chorymi dziećmi i ich rodzinami pozostającymi pod opieką hospicyjną, to główne – choć nie jedyne –wątki, jakie były przedmiotem rozważań podczas części warsztatowej sobotniego seminarium, które było też kolejną okazją do zacieśniania współpracy z niemieckim stowarzyszeniem, zajmującym się opieką długoterminową nad ciężko chorymi dziećmi na terenie znacznej części Brandenburgii. Spotkanie było też kolejnym elementem budowania trwałych, pozytywnych relacji pomiędzy różnymi grupami pracowników i wolontariuszy Hospicjum Św. Kamila, co – jak uznali wykładowcy a o czym przekonani są wszyscy uczestnicy seminarium, ale i wszyscy pracownicy – w konsekwencji służy przede wszystkim pacjentom, choć przynosi także korzyść zaciągniętym w służbę chorym, o czym pięknie mówi Klemens Brentano: „Tylko miłość wie, jak to robić, aby dając innym, samemu się bogacić”.

 

Marek Lewandowski

 

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top