Wydrukuj tę stronę
środa, 09 maj 2012 02:00

Wizyta biskupów z Litwy, Łotwy, Białorusi i Polski

Opublikowane przez

27 kwietnia w Hospicjum miała miejsce wizyta szczególnych gości – księży biskupów, reprezentujących aż cztery wymienione w tytule kraje.

Wizyta ta była częścią programu wymiany duszpasterskiej, w ramach której biskupi z krajów wschodnich poznawali formy pracy duszpasterskiej w Polsce Zachodniej. Jedną z tych form jest posługa chorym, która w hospicjach ma szczególny wymiar ze względu na stan terminalności chorych, cierpiących głównie na choroby nowotworowe. To właśnie ten czynnik sprawia, że chory jest tak ważny dla Kościoła i personelu posługującego. Człowiek chory uosabia Chrystusa cierpiącego. Cierpienie każdego człowieka ma sens ze względu istotę miłości; nie ma prawdziwej miłości bez oddawania się w służbie drugiemu człowiekowi a ta służba wyrażana jest przez wysiłek, często związany z „bolesnością”, z trudem okupionym cierpieniem, nierzadko tym z „najwyższej półki” – kiedy ktoś oddaje swoje życie dla (lub za) drugiego człowieka.

W wizycie uczestniczyli: Ks. Bp Kazimierz Wielikosielec, Biskup pomocniczy Piński

(w miejsce Abpa Tadeusza Kondrusiewicza, Metropolity Mińsko-Mohylewskiego), Ks. Abp Zbigniew Stankiewicz, Metropolita Ryski, Ks. Bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki,
Ks. Bp Rimantas Norvila, Biskup Wiłkowyski, Ks. Bp Jonas Ivanauskas, Biskup Koszedarski, Ks. Bp Arūnas Poniškaitis, Biskup pomocniczy Wileński, Ks. Paweł Naumowicz MIC, Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży
Marianów, Ks. Marius Rudzinskas, kapłan z Mariampola oraz nasi biskupi: Ks. Bp Stefan Regmunt – Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej – i Ks. Bp Senior Adam Dyczkowski.

Po powitaniu, które odbyło się w kaplicy hospicyjnej, miała miejsce modlitwa za chorych, pracowników i wolontariuszy hospicyjnych, którą poprowadził Ks. Bp Stefan Regmunt. Po tej części uczestnicy spotkania przenieśli się do świetlicy, gdzie dyrektor Hospicjum, Marek Lewandowski, i Prezes Zarządu, Tadeusz Iżykowski, przedstawili Gościom założenia i zasady funkcjonowania placówki. W otwartej dyskusji, która przybrała charakter wręcz spotkania rodzinnego, swoimi wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi miejsca spotkania podzielili się członkowie Stowarzyszenia i wolontariusze – Pani Alicja Michalska-Kiełbik i Pani Leokadia Stankiewicz.

 

Monika Koropczuk

Marek Lewandowski

 

Kliknij na zdjęcie, by przejśc do galerii