program regionalny europa

wtorek, 18 czerwiec 2013 02:00

Obchody 20-lecia powstania Hospicjum Św. Kamila

Opublikowane przez

I. Msza św.

W niedzielę 16 czerwca Hospicjum świętowało dwudziestą rocznicę swojego powstania.

O godzinie 10.30 w kościele parafialnym Parafii Pierwszych Męczenników Polski odprawiona została uroczysta dziękczynna Msza św. koncelebrowana,

której przewodniczył – w imieniu ks. bpa Ordynariusza – ksiądz prałat Witold Andrzejewski, który wygłosił też słowo Boże, podkreślając w nim znaczenie posługi chorym i sens cierpienia w kontekście działalności placówki hospicyjnej. Rozwijając wątek wspomnieniowy, podał przykłady z własnego doświadczenia, wpływające w całościowym obrazie na tworzenie estymy otaczającej dziś Hospicjum Św. Kamila. Koncelebransami byli między innymi: ksiądz Władysław Pawlik, proboszcz Parafii i jednocześnie członek hospicyjnego Stowarzyszenia, a także wieloletni Przewodniczący jego Zarządu oraz ksiądz Krzysztof Dulny, aktualny kapelan Hospicjum. Atmosferę podniosłości podkreślała obecność coraz bardziej perfekcyjnego chóru parafialnego.

II. Gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy

O godzinie 18.30 rozpoczęła się w gorzowskim teatrze uroczysta Gala „dla przyjaciół i wolontariuszy Hospicjum”, którą poprowadzili Marta Liberkowska i Mateusz Karkoszka.

W teatralnej sali, oprócz jakże ważnych gości, którzy zaszczycili organizatorów swoją obecnością – księży, parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych – znaleźli się także licznie zaproszeni przedstawiciele zaprzyjaźnionych zakładów pracy, szkół, przedszkoli, spółdzielni mieszkaniowych, wszyscy byli prezesi Zarządu, kierownicy placówki z siostrą Michaelą Rak na czele a także wolontariusze i pracownicy Hospicjum.

Rys historyczny przedstawił aktualny prezes Zarządu, pan Tadeusz Iżykowski (tekst wystąpienia jest dostępny w „Aktualnościach” na stronie internetowej Hospicjum).

Po tym nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych ośmiu wyróżnionym osobom, zasłużonym dla placówki hospicyjnej. Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi wręczał, w imieniu Prezydenta RP, pan Jerzy Ostrouch, Wojewoda Lubuski, który następnie zabrał głos, składając gratulacje osobom odznaczonym oraz życzenia dla tych wszystkich, którzy placówkę tworzyli, w niej i dla niej pracują, służąc w ten sposób chorym na choroby nowotworowe.

Równie ciepłe i serdeczne słowa przekazali następni mówcy: ks. prałat Witold Andrzejewki, pani Helena Hatka – Senator RP i pan Stefan Sejwa – Wiceprezydent Miasta.

Także Rada Miasta postanowiła odznaczyć osoby, które wnosząc wiele w posługę chorym, zostały uznane za zasłużone dla Miasta. „Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego” wręczył czworgu z pięciorga odznaczonych pan Jerzy Sobolewski – Przewodniczący Rady Miasta.

Upominkami muzycznymi dla obu grup odznaczonych były utwory:habanera z opery „Carmen” Georga Bizeta – L'amur Est Un Oiseau RebelieiCanzonetta SpagnuolaGioacchini Rossiniego w wykonaniu Małgorzaty Woltmann-Żebrowskiej (mezzosopran), której na fortepianie akompaniował Dawid Troczewski.

Specjalną dedykacją zostały objęte dzieci. Te, które obecnie przebywają pod opieką Hospicjum Domowego dla Dzieci (10 osób), te, które objęte są hospicyjnym projektem „Jaskółka”, skierowanym do dzieci osieroconych (20 osób) oraz wszystkie dzieci przedszkoli, które od trzech lat uczestniczą w „Korowodzie wrażliwości”, mającym na celu propagację solidarności z osobami potrzebującymi pomocy. Dla tych dzieci piosenkęMamma son tanto felicebrawurowo zaśpiewał Dominik Fijałkowski ze Świebodzina a gorzowski zespółMini Demoll, przedstawiony przez prowadzących jako „gorzowska Arka Noego”, wykonał trzy utwory Dariusza Glapy –Aniołem trzeba być, Przyjacieli Wybaczam.

Bardzo wzruszającym elementem uroczystości były odczytane przez panią Bożenę Pomykałę-Kukorowską, aktorkę gorzowskiego teatru, fragmenty listu siostry Michaeli Rak, która specjalnie z okazji 20 rocznicy Hospicjum napisała krótkie wspomnienia z czasu minionego. Wspomniany tekst znajduje się na końcu niniejszej relacji.

Zarząd Stowarzyszenia postanowił uhonorować własnymi odznaczeniami –StatuetkamiiMedalami „Przyjaciel Hospicjum”, wykonanymi specjalnie na tę okazję, kilkanaście osób.

Upominkami muzycznymi dla tych osób nagrodzonych był najpierw utwórSummertimeGeorge'a Gershwina, ponowie w wykonaniu Małgorzaty Woltmann-Żebrowskiej, a następnie – dla wszystkich gości – występ zespołu The Other Sound, który wykonał kilka starych przebojów w znakomitej aranżacji Dawida Troczewskiego.

Uroczystość zakończyła się szampanem i słodkim poczęstunkiem na świeżym powietrzu.

 

III. Osoby nagrodzone podczas Galirfr 7801

1. Złote Krzyże Zasługi otrzymali: pani Jadwiga Wiszniewska – pierwsza Przewodnicząca Zarządu, ks. prałat Władysław Pawlik – wolontariusz, twórca zrębów organizacyjnych, członek Stowarzyszenia i były (przez dwie kadencje) Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila.

Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Alicja Michalska – członek założyciel Stowarzyszenia, wolontariusz a także członek organów Stowarzyszenia (obecnie Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej) oraz pan Tadeusz Iżykowski – wieloletni członek Stowarzyszenia, gorący orędownik idei hospicyjnej i równocześnie aktualny Prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Joanna Mikołajczak – pielęgniarka od trzynastu lat posługująca hospicyjnym chorym, Leokadia Stankiewicz – wolontariuszka z dwudziestoletnim stażem, członek Stowarzyszenia i członek Zarządu, Krystyna Waleńska – pracownik administracji Hospicjum, od czternastu lat sumiennie służąca Hospicjum swoją wiedzą i doświadczeniem, uczestniczka praktycznie wszystkich hospicyjnych akcji oraz pani Irena Witkowska – od początku działalności Hospicjum aktywny członek Stowarzyszenia, wolontariusz, niestrudzony uczestnik wszelkich działań pro hospicyjnych.

2. „Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego” Rada Miasta odznaczyła:

- panią Barbarę Gordzijewską – lekarza, najpierw wolontariusza, później pracownika Hospicjum, osobę niezwykle oddaną chorym,

- panią Emilię Frank – członka Stowarzyszenia i członka organów zarządczych,

- panią Jadwigę Iwaszko – wolontariusza a później pracownika Hospicjum, orga-nizatora wszelkich działań formalno-biurowych, służących prawidłowości tworzenia struktur organizacyjnych i dokumentów wewnętrznych organizacji,

- pana Stanisława Sobańskiego – wolontariusza, który od dwudziestu lat służy swoją obecnością i pomocą chorym w Hospicjum Stacjonarnym oraz

- panią Danutę Wilk – członka Stowarzyszenia, wolontariusza, członka Zarządu dwóch poprzednich kadencji.

  1. 3.Statuetkiautorstwa pani Zofii Bilińskiej otrzymali: siostra Michaela Rak – Kierownik gorzowskiego Hospicjum w latach 1996-2008, Danuta Laskowska – członek założyciel Stowarzyszenia, aktualnie członek Zarządu, Ewa Parfienowicz – Przewodnicząca Zarządu II kadencji i Jacek Zajączek – członek założyciel Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, wolontariusz, hospicyjny lekarz a w latach 2008-2009 – Kierownik placówki.

4. Medale „Przyjaciel Hospicjum Św. Kamila” otrzymali:

- Zofia Bilińska,

- Lucyna Brzezińska,

- Tatiana Brzezińska,

- Józef Hajdamowicz,

- Renata Janiszewska,

- Halina Kajdaniak,

- Halina Kwiatkowska,

- Anna Paroń,

- Maria Popiel,

- Agnieszka Rzepkowska,

- Jolanta Skrzypczak oraz

- Urszula Wesołowska-Bączkiewicz.

 

 

IV. Fragmenty listu siostry Michaeli Rak

rfr 7656

Każdy rok, to dziesiątki a w miarę upływu czasu – setki i tysiące imion, nazwisk... Nade wszystko zaś, tysiące istnień, osobowości, świadectw z całym potencjałem doświadczeń i przeżyć. Bogactwo spotkań, wzajemnych relacji, dzielenie wspólnej przestrzeni składającej się na to, co nazywamy „życiem”.

Wielokrotnie zwracałam uwagę na fakt, że w moje zakonne powołanie w sposób wyjątkowy wpisał Bóg możliwość doświadczania przemijania, cierpienia i śmierci. Ale obok tych doświadczeń były i te – (…) doświadczanie bliskości, czułości, otwarcia, pomocniczości, wsparcia, solidarności. (…)

Kiedy sięgam pamięcią do tego minionego czasu pojawiają się twarze ludzi i ich przeżycia, wraca treść słów, wielość tematów i zagadnień. (…) Wszystkie osoby, z którymi dane mi było przeżyć te lata zasługują na miejsce w pierwszym planie sceny. Jest ona ogromna i nie sposób jej ująć w jednym spisanym wspomnieniu. Pamięta pierwsze „dziękuję, że was mam” – wypowiedziane przez osobę chorą. Pamiętam odczuwany zapach fiołków po śmierci innej osoby, ofiarowane w parku pieniądze na Hospicjum, motocyklistę na Harleyu oddającego całoroczny zysk na Hospicjum, Anioła z drewna (…), złoto składane na znak Miłosiernego Samarytanina, który trafiał do rąk Darczyńców. (…)

Do dziś czuję w sercu spojrzenie i prośbę chorego: ”boję się – jak będę umierał przytul mnie i umieraj razem ze mną”. Widzę w pamięci jak z pielęgniarką i psychologiem otulamy chorą i trzymamy ją w objęciach, bo prosiła: „chcę umrzeć stojąc” i nasze ręce, jak ją trzymały, by mogła stojąc, spojrzeć śmierci w oczy. Pamiętam prośbę: „jest Wielki Piątek – nie podawajcie mi morfiny bo chcę cierpieć z Jezusem”, pamiętam łóżko chorego pokryte podartymi na cząstki 100-złotowymi banknotami i serdeczny uśmiech i warte nagrody Nobla słowa: „pieniądze dzielą i zabijają a ja chcę miłości i pokoju”. Wraca w pamięci matura pisana w naszym Hospicjum; powołana specjalna komisja i sekretarka pisząca to, co chory chłopiec dyktował – bo jego ręce już pisać nie miały siły. A dyktował swoje myśli o wartości cierpienia i zestawiał je z myślami twórców literatury. Dostał piątkę a my od niego uczyliśmy się, jaką wartością jest cierpienie i życie! W sercu i uszach niosę okrzyk 22-letniego chłopca: „dopiero wy zaczęliście mnie traktować jak człowieka a nie jak przypadek i jednostkę chorobową – powiem o tym całemu światu!”

I powiedział to później przed kamerą reportera, wkrótce po tym umarł.(…)

Wspominam ślub naszej pacjentki i tańce weselne, gdy panowie tańcząc z Panią Młodą trzymali ją na rękach, bo już nie chodziła. I w wieczór weselny podróż poślubną do domu Nowożeńców. Podróż wyjątkową – karetką pogotowia udekorowaną weselnie, na sygnale świetlnym i dźwiękowym, by wszyscy wiedzieli, że jadą młodzi, że miłość daje siły i że miłość uzdrawia.

Książka („Niebo dla akrobaty”) napisana przez Jana Grzegorczyka nie objęła tych minionych lat Hospicjum. Sceny które przywołuję, wszystkich historii nie mieszczą. Pamięć i serce nas, pracowników i wolontariuszy, nieustannie niech dopowiada resztę...

To był piękny czas – dziękuję Wam wszystkim za ten wspólny czas!

Wilno, styczeń 2013 r.

 

 

xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic
xx_lecie_hospic

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top