program regionalny europa

wtorek, 15 październik 2013 14:51

Tytani

Opublikowane przez

W poniedziałek 14 października – jak w każdy drugi poniedziałek miesiąca – o godzinie 18.00 odprawiona została Msza św. w intencji wolontariuszy, pracowników i członków Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila.

Msza św. poprzedzona zastała półgodzinną modlitwą różańcową, w której prosiliśmy Boga za wstawiennictwem Maryi o wszelkie łaski dla osób posługujących w domu hospicyjnym, ale i za chorych, pozostających pod opieką hospicyjnego personelu , a także za osoby zmarłe w ostatnim czasie w Hospicjum. Gośćmi honorowymi modlitewnego spotkania byli członkowie wyprawy i projektu "Równość i Godność" – panie: Teresa Pruska-Kołodziej, Małgorzata Korzeniowska i Wanda Elżbieta Szumna oraz pan Bogusław Nowak.

Podczas liturgii były wielokrotny mistrz Polski na żużlu, poruszający się na wózku – w wyniku urazów doznanych podczas upadku na torze – pan Bogusław Nowak, przedstawił krótką historię wyprawy z akcentem położonym na rolę i znaczenie krzyża, towarzyszącego wyprawie podczas 44 dni podróży po Polsce. W swoim wzruszającym świadectwie powiedział, że on sam przed wielu już laty obarczony został krzyżem – cierpieniem i wózkiem inwalidzkim, z czym przez kilka lat nie mógł się pogodzić. Dzięki jednak mądremu przyjacielowi z Zakonu Redemptorystów, zaakceptował i pokochał swój krzyż. Od tamtej chwili inaczej patrzy na niepełnosprawność, traktując swoją sytuację jako dar, którym dzieli się z innymi, który wyzwolił w nim pokłady energii, pozwalające na podejmowanie wyzwań na rzecz osób, będących w podobnej jak on sytuacji. Podczas wyprawy jej uczestnicy rozdali 175 krzyży z napisem: »"Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie". Z okazji 10-tej rocznicy ZAWIERZENIA Matce Bożej Rokitniańskiej w PODZIĘCE przynosimy ten znak ZWYCIĘSTWA nad naszymi słabościami na torze, w życiu osobistym i rodzinnym. Byli i obecni zawodnicy, działacze STALI GORZÓW oraz GUKS "Speedway Wawrów". Rokitno 02.05.2005 r. dzień odejścia do Domu Ojca Jana Pawła II"«. Pan Bogusław Nowak powiedział rzecz, którą uczestnicy Mszy św. zapewne zapamiętają do końca życia, a mianowicie, że w czasie, kiedy krzyż popada w niełaski wielu środowisk, w tym polityków i propagatorów różnych form "nowoczesności", oni – niepełnosprawni – chcą pokazać, że jest On źródłem ich wiary i siły. Dlatego rozdają go za darmo ("za krzyż się nie płaci").

Oni – niepełnosprawni – mówiąc o krzyżu Chrystusowym, wpisują się w słowa Jana Pawła II: "Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa.

I dlatego Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię. Dzieje ludzi! Dzieje narodu są przede wszystkim dziejami ludzi. A dzieje każdego człowieka toczą się w Jezusie Chrystusie. W Nim stają się dziejami zbawienia".

Na koniec Mszy św. zostało poświeconych 20 krzyży, z których połowa ofiarowana została Hospicjum Św. Kamila. Dziękujemy.

Po Mszy św. miało miejsce spotkanie z uczestnikami wyprawy "Równość i Godność", podczas którego opowiedzieli oni o wielu szczegółach podróży, spotkaniach z ludźmi i swoich refleksjach, wyniesionych z tych spotkań. Z opowiadania pani Małgosi oraz pozostałych uczestników wyprawy wyłonił się jeden dominujący (i przerażający) obraz sytuacji osób (zwłaszcza matek samotne wychowujących i opiekujących się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi): straszliwa bieda, całkowite wykluczenie społeczne, brak jakiegokolwiek zainteresowania ze strony władz państwowych rzeczywistymi problemami osób niepełnosprawnych, iluzoryczność obietnic składanych przez polityków, zwłaszcza w okresach kampanii wyborczych. Pani Małgosia Korzeniowska (brązowa medalistka paraolimpiady w łucznictwie) obiecała – jako, że uznaliśmy temat za godny zainteresowania przez szersze rzesze społeczeństwa – skreślić kilka słów świadectw dla potrzeb niniejszej strony internetowej i jej Czytelników.

Kochani Niepełnosprawni! Popieramy Was, rozumiemy Was, jesteśmy z Wami!

Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Dyrektor Hospicjum

Wolontariusze

Pracownicy

Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani
Tytani

 

 

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top