program regionalny europa

czwartek, 08 wrzesień 2016 14:38

Co się u nas dzieje?

 

14 czerwca 2017 20170614 165400

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się od przywitania i od odpowiedzenia, co u nas słychać. Potem oglądaliśmy pokaz slajdów przygotowany przez panią Asię na temat Azji. Dowiedzieliśmy się niesamowitych rzeczy o kulturze, kuchni i klimacie tego wielkiego i różnorodnego kontynentu. Pani Asia, ponieważ interesuję się kulturą Azji, przyniosła nam niesamowite stroje azjatyckie, biżuterię, naczynia, piękne wachlarze, a nawet oryginalne pieniądze. Poprzebieraliśmy się w te przepiękne stroje, a Pani Agnieszka zrobiła nam mini sesję zdjęciową :)

Po wspólnej modowej zabawie zaczęliśmy przygotować pyszne kanapki. Potem bawiliśmy się w niebieskiej sali oraz graliśmy w gry planszowe.

Na koniec pani Asia rozdała wszystkim imiona napisane po chińsku.

Było bardzoooo fajnie!

Dominika

7 czerwca 2017 20170607 172250

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od jaskółkowego przywitania. Każdy opowiedział, jak minął mu tydzień. Jedni mówili o tym, jak szybko płynie im czas, jak skupiają się na nauce i poprawianiu stopni na lepsze. Inni dzielili się wrażeniami, że ostatnie tygodnie roku szkolnego dłużą się bardzo.

W czerwcu w świetlicy Jaskółka rozpoczynamy podróż po nowym kontynencie. Tym razem jest to Azja. Wspólnie przygotowaliśmy desery owocowe i jedliśmy je ... pałeczkami. Okazało się to bardzo trudną sztuką. Każdy trochę eksperymentował, szukając niezawodnej techniki :)

Następnie zagraliśmy w "prawo dżungli" oraz rummikuba. Było świetnie! Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie. Do zobaczenia za tydzień!:)

Dominika, Magda, Ola i Kasia

31 maja 2017 20170531 182530

Tym razem nasze Jaskółkowe spotkanie wpisało się w obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Umówiliśmy się w kinie Helios, gdzie czekał na nas seans-niespodzianka. Okazało się, że tą niespodzianką jest bajka „Smerfy: Poszukiwacze zaginione wioski”. Razem ze Smerfetką i jej przyjaciółmi – Mądralą, Osiłkiem i Ciamajdą – wyruszyliśmy w pełną przygód wyprawę do Zakazanego Lasu. Miejsce to było pełne magicznych stworów, kolorów i przygód. Wspólnie z filmowymi bohaterami ścigaliśmy się z niebezpiecznym Gargamelem, a dzięki wspólnemu działaniu i wzajemnej pomocy udało nam się dotrzeć do tajemniczej zaginionej wioski. Film był śmieszny, momentami wzruszający. Z seansu wyszliśmy zadowoleni. W ten sposób rozpoczęliśmy świętowanie Dnia Dziecka – naszego święta!

Dziękujemy dyrektor kina Helios pani Monice Kowalskiej za zaproszenie nas do kina i za miły prezent z okazji Dnia Dziecka!

Jaskółkowicze

 

24 maja 2017 20170524 180358

Dzisiejsze spotkanie zaczęliśmy od przywitania się w naszym jaskółkowym kręgu. Każdy opowiadał, co u niego słychać. Przywitaliśmy naszą nową wolontariuszkę - Dominikę. Potem wszyscy zabraliśmy się za przygotowanie kanapek i herbaty. Posiłek był pyszny. Gdy wszyscy się już najedli, razem z panią Asią tworzyliśmy prezenty dla naszych mam i cioć. Powstały piękne ozdobne torebki i kolorowe motylki. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy, a pani Agnieszka robiła nam zdjęcia. Po skończonych pracach, graliśmy w doubble. Na koniec naszego spotkania - jak zawsze - pożegnaliśmy się naszym wierszykiem.

Martyna

17 maja 2017 20170517 171611

Dzisiejsze spotkanie wyjątkowo zaczęliśmy od innej formy przywitania. Później przysiedliśmy do lekcji – królował język polski. Po skończonej nauce zabraliśmy się do szykowania „Jaskółkowego Szaka-Laka”, nawiązując do specjałów Afryki (w tym miesiącu zgłębiamy wiedzę o niej). Każdy miał coś do roboty. Jedni kroili, a inni smażyli, faszerowali bułki lub tarli ser. Zrobiliśmy też mało skomplikowany, ale przepyszny sos do naszych przysmaków. Potem przystąpiliśmy do konsumpcji i popijania zrobionej wcześniej herbaty.

Teraz młodsi, pełni sił, mogli ruszyć do „Niebieskiej Sali”, a starsi wzięli się za sprzątanie. Wspólnie też graliśmy w Double. Zakończyliśmy podzieleniem się, co nam się dziś podobało i puściliśmy iskierkę.

Wiktoria i Ola

Przepis na „Jaskółkowe Szaka-Laka”

Składniki:

- cebula,

- świeża papryka,

- kukurydza w puszce,

- ogórek konserwowy,

- pieczarki,

- parówki,

- bułki,

- ser.

Sposób przygotowania:

Pokroić wszystkie składniki (prócz bułek i kukurydzy), pomieszać je w dużej misce i podsmażyć na patelni. Bułki przekroić na pół i wydrążyć. Do tak przygotowanych byłek włożyć farsz i posypać startym serem. Całość włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec do rozpuszczenia sera.

Sos:

Wymieszać majonez z keczupem.

 

 

10 maja 2017 

20170510 162813

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmów o tym, co u nas słychać. Głównie mówiliśmy o "majówkowych" wydarzeniach. Potem pan Norbert opowiedział nam trochę o Afryce. Było bardzo ciekawie! Poznaliśmy kluczowe informacje o tym kontynencie oraz ciekawostki o kulturze, miastach i zwierzętach. Na przykład dowiedzieliśmy się, jakie zwierze jest najgroźniejsze w Afryce. Okazało się, że jest to hipopotam. Poznaliśmy również kilka słówek po arabsku. Każdy z nas chce od dziś zwiedzić ten fantastyczny kontynent i wejść na Kilimandżaro - to najwyższa góra w Afryce. Potem żeby poczuć się Afrykańczykiem, zjedliśmy słodziutkie owoce i smaczne kanapki. Następnie bawiliśmy się w niebieskiej sali. Graliśmy w "głupiego jasia" i chowanego. Grając w planszówki dzieliliśmy się wrażeniami i przemyśleniami na temat Afryki.

Do zobaczenia za tydzień!

26 kwietnia 2017 

DSCN1190

Dzisiejsze spotkanie jak zawsze rozpoczęliśmy od naszego Jaskółkowego kółeczka. To spotkanie jest trochę inne, ponieważ pierwszy raz jesteśmy sami w nowej sali. Po powitaniu podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna odrabiała lekcje, a druga szykowała kanapki i tosty. Później usiedliśmy do stołów i jedliśmy przygotowane wcześniej przysmaki w miłej i sympatycznej atmosferze. W międzyczasie graliśmy w grę, która polegała na tym, że trzeba było podać wyraz na literę, na którą poprzedni się skończył. Następnie udaliśmy się do naszej ulubionej niebieskiej sali. Graliśmy w różne gry, takie jak Rummikub, Kurczaki, Prawo dżungli, Dubble i 5 Sekund. Nasza nowa wolontariuszka Natalia uczyła młodsze dzieci podstawowych chwytów gry na gitarze. Jak zawsze zakończyliśmy spotkanie powiedzeniem, co nam się najbardziej podobało i puszczeniem iskierki. Do zobaczenia za dwa tygodnie.

Wiktoria, Aleksandra

12 kwietnia 2017 20170412 171529

Dzisiejsze spotkanie w Jaskółce było ostatnim przed Wielkanocą i ostatnim w dawnym miejscu. Po przywitaniu podzieliliśmy się na dwa zespoły: jeden - plastyczny, drugi - kulinarny.

Zespól plastyczny pod kierunkiem pani Asi przygotowywał kartki świąteczne. Zespół kulinarny - w dniu czekolady – szykował pyszne kanapki i kakao oraz temperował czekoladę. Po pracy umyliśmy ręce i zasiedliśmy do podwieczorku. Podwieczorek składał się z dwóch części, w drugiej - ze względu na podróż do Australii - przygotowaliśmy sobie sami biszkopt w polewie czekoladowej i wiórkach kokosowych. Było smacznie. Mimo deszczowej pogody udaliśmy się na spacer... szkoda, że tylko po Hospicjum. Poszliśmy zobaczyć nową salę, w której będziemy się spotykać już od 19 kwietnia. Przywitała nas tam pani Agnieszka i pani Grażynka, które z Wolontariuszami sprzątały, układały i szykowały nowe lokum. Sala jest piękna, kolorowa, z motylami, z kropkami i...nie możemy się już doczekać.

Pozdrawiamy życząc Wesołych Świąt, pełnych radości i miłości.

Do zobaczenia na „górze” za tydzień.

Martyna, Marika, Kasia, Ania

 

5 kwietnia 2017 20170405 164645

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmów o tym, co u nas słychać. Następnie przenieśliśmy się wirtualnie do Australii. Nowy miesiąc to nowy kontynent w poznawaniu świata. Mówiliśmy o operze w kształcie obranej pomarańczy, o moście i o najdłuższym płocie na świecie, który znajduje się właśnie w Australii. Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące ten kontynent: emu, kangury, koale i najszybszego jak dla nas - diabła tasmańskiego. Zwierzęta te występują również na znakach drogowych i ostrzegają ludzi o swojej obecności. Następnie wyszliśmy na dwór - graliśmy prawie bumerangiem - czyli frisby. Huśtaliśmy się i podziwialiśmy Wiktorię, która pokazała nam swój talent, jakim jest żaglowanie poikami. Do świetlicy wracaliśmy skacząc jak kangury. Tam czekały na nas pyszne zapiekanki i słodkie kanapki z herbatką. Posileni odrabialiśmy lekcje, bawiliśmy się, graliśmy w gry. Był też czas na rozmowy w „Niebie dla akrobaty”.

Jasiu i Daniel

PS. Poznając zwierzęta: biegaliśmy jak diabeł tasmański, skakaliśmy jak kangury, tuliliśmy się jak koala, byliśmy głodni jak krokodyl i chyba damy się oswoić jak pies dingo.

 

29 marca 2017 DSCN0909

Dzisiaj w Jaskółce z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych robiliśmy recyklingowe prace plastyczne. Zamienialiśmy rolki po papierze toaletowym w piękne baranki, króliczki i kurczaczki. Przy twórczej pracy wykorzystywaliśmy dużo wyobraźni, kolorowego papieru, waty, włóczki, piórek. Każdy zrobił swoją ozdobę według swojego pomysłu - i to nie tylko jedną :). Dzięki temu powstały piękne świąteczne ozdoby. Po twórczej pracy znaleźliśmy chwilę na pyszne kanapki i wspólną zabawę. Po czym rozeszliśmy się (zabierając stworzone przez nas zwierzątka) do domów...

 

 

22 marca 2017 20170322 181925

Dzisiejsze spotkanie zaczęliśmy od rozmowy, jak nam minął tydzień. Opowiadaliśmy o tym, jak spędziliśmy pierwszy dzień wiosny. Następnie pani Grażynka poprowadziła dla nas Zumbę. Potem były tańce z balonami i wiele zabawnych konkurencji. Świetnie się bawiliśmy! Balony zainspirowały nas do namalowania im śmiesznych twarzy. Każdego balonika podpisaliśmy również zabawnym imieniem. Potem zjedliśmy przepyszne kanapki przygotowane przez panią Asię. Był także czas na „poważne rozmowy” z panią Agnieszką. Poruszaliśmy temat straty, osamotnienia, śmierci. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami, dostaliśmy też wiele zrozumienia i wsparcia. Poczuliśmy się jak w pełnej serdeczności i ciepła wielkiej jaskółkowej rodzinie. Pod koniec spotkania graliśmy w emocjonujące gry planszowe. Hitem okazała się gra "Kukuryku", gdzie trzeba wydawać głosy rodem z farmy :)

Do zobaczenia za tydzień!

 

 

 

 

 

 

 

15 marca 2017 DSCN0892

Na dzisiejszym spotkaniu powitaliśmy się ciepło i opowiadaliśmy sobie, jak nam minął tydzień. Po rozmowach o dobrych rzeczach odbył się poczęstunek. Posililiśmy się kanapkami z żółtym i białym serem oraz z powidłami śliwkowymi. Mniam mniam. Potem podzieliliśmy się na grupy i graliśmy w gry planszowe: pędzące żółwie, kurczaki, remik i double. Podczas grania dużo rozmawialiśmy i śmialiśmy się. Było bardzo miło, tak bardzo, że nawet nie zauważyliśmy, kiedy trzeba było już zakończyć gry. Spotkanie zakończyliśmy puszczeniem iskierki.

 

 

 

8 marca 2017 DSCN0760

Dzisiejsze środowe spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie, ale z pewnym wyjątkiem...Nie byliśmy sami. Odwiedzili nas goście z "Przemysłowej", czyli koło teatralne II Liceum Ogólnokształcącego. Po krótkim zapoznaniu się, licealiści zaprezentowali nam bajkowe przedstawienie. Pobudzili naszą wyobraźnię poprzez inscenizację znanych dzieciom i dorosłym wierszyków, m.in. „Dzik", „Biedronka", „Stonoga", „Krowy", „Lokomotywa", „Abecadło", „Murzynek Bambo", „Kaczka Dziwaczka", „Kwoka". Następnie przedstawialiśmy za pomocą mimiki i gestów różne emocje oraz pokazywaliśmy zawody. Okazało się, że nie tak łatwa jest praca aktora. Następnie razem zjedliśmy pyszne tosty z żółtym serem i wypiliśmy zdrowe soki. Na koniec odrabialiśmy zadania domowe i graliśmy w gry. Przed wyjściem zakończyliśmy spotkanie puszczając iskiereczkę.

 

 

1 marca 2017 DSCN0732

Pierwszy dzień marca w Jaskółce przyniósł ze sobą nowe miejsca i nowe osoby. Wirtualnie przenieśliśmy się do Ameryki Północnej. W sposób szczególny zwiedzaliśmy Kanadę. Pani Ola miała możliwość podróżowania po tym kraju i chętnie podzieliła się z nami swoimi wrażeniami. Podziwialiśmy piękne zdjęcia, poznaliśmy kulturę i sztukę. Nie zabrakło ciekawostek dotyczących między innymi dwujęzyczności (część mieszkańców Kanady mówi w języku angielskim, część – po francusku), dania narodowego – to frytki z sosem pieczeniowym, czy wizerunku 100 kilogramowej monety o wartości jednego miliona dolarów amerykańskich. Widzieliśmy czarną wiewiórkę (szkoda, że tylko na zdjęciu) i szopa pracza ( bez pralki). To zwierzęta, których jest dużo nawet w miastach. Dowiedzieliśmy się, że w Kanadzie nie chodzi się na grzyby. Nasza wirtualna wycieczka spotkała się z rzeczywistym smakiem Kanady – syropem klonowym. Zjedliśmy naleśniki z owocami i słodkim syropem. Radość ze wspólnie spędzonego czasu dzielili dziś z nami po raz pierwszy Oskar i Amelia. Mieliśmy czas na rozmowy i sprawdzanie naszej spostrzegawczości i zręczności (pomógł nam w tym „kurnik” i „dooble”). Pojawił się również czas na przemyślenia i postanowienia dotyczące małych zmian w życiu, by ofiarować samego siebie innym. Do takiego rozmyślania zachęcał nas ksiądz Antoni - kapelan Hospicjum, posypując nam głowy w nabożeństwie Środy Popielcowej.

Do zobaczenia za tydzień!

Jaskółkowicze

 

22 lutego 2017DSCN0630

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od przywitania się w „jaskółkowym” stylu. Po opowiedzeniu, co u nas słychać, pan Norbert przygotował dla nas ciekawe zabawy ruchowe. Odbyły się one w ramach balu karnawałowego pod hasłem „Sportowo i wesoło”. Bawiliśmy się w limbo, pif- paf, zajączki, był również taniec w parach na gazetach oraz sportowe kalambury. Po zabawach usiedliśmy przy stole, by zjeść pysznego pączka z okazji zbliżającego się tłustego czwartku. Mniam mniam...:)

 

Weronika i Kinga

15 lutego 2017 

20170215 163452

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy „Jaskółka” rozpoczęliśmy od opowiedzenia o tym, co robiliśmy podczas ferii zimowych. Wspominaliśmy między innymi także nasz wspólny pobyt w Myśliborzu. Potem wirtualnie wyruszyliśmy w podróż po kolejnym kontynencie. Tym razem to Ameryka Południowa. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat tego zakątka świata. Były to ciekawostki geograficzne, kulturalne i kulinarne. Odwiedził nas pan Waldemar Szymczak, który podróżował po Wenezueli. Dzięki wspaniałym zdjęciom i ciekawym opowieściom, również my mogliśmy przenieść się w piękne i zachwycające miejsca. Potem zjedliśmy pyszne tosty z żółtym serem, herbatniki z masłem orzechowym i ciasto z owocami i kruszonką, które upiekła pani Gosia. Na koniec spotkania udało się znaleźć czas na wspólne gry i zabawy. Królował „kurnik” i „prawo dżungli”. Do zobaczenia za tydzień!:)

 

25 stycznia 2017 20170125 163952

Dzisiejsze spotkanie zaczęliśmy od przywitania się w „jaskółkowym” kręgu. Opowiedzieliśmy, co nas spotkało w minionym tygodniu. Dowiedzieliśmy się nieco o sobie, a następnie przystąpiliśmy do zorganizowanych przez pana Norberta ćwiczeń fizycznych. Świetnie się przy tym bawiliśmy połączeni w grupy lub duety. Do zabawy używaliśmy kolorowych balonów. Za każdą wygraną konkurencję, otrzymywaliśmy cukierki. Przysporzyło nam to dużo uśmiechu i radości, było świetną okazją do integracji. W przerwie zjedliśmy bardzo smaczne kanapki z dżemem, serem białym zwanym twarogiem i konserwą. Wszystko to dopełnił keczup. Później odbijaliśmy balony – kilka pękło, wybuchło. Sprawiło nam to wiele radości i uciechy  Następnie usiedliśmy przy stole i zaczęliśmy grać w Jungle Speed oraz 5 sekund.

Świetnie spędziliśmy razem czas. Nie możemy się doczekać weekendowego wyjazdu. W ramach ferii zimowych jedziemy do Myśliborza!:)

18 stycznia 2017 20170118 172207

Dzisiejsze środowe spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od opowiedzenia o tym, co wydarzyło się u nas w ciągu ostatniego tygodnia. Po przypomnieniu swoich imion oraz krótkim streszczeniu minionych dni – zakasaliśmy rękawy, by poddać się wodzy fantazji.

Z okazji zbliżających się Dni Babci i Dziadka, przygotowaliśmy dla nich przepiękne ramki. Niebieskie, fioletowe, czerwone i kolorowe. Jedne jednokolorowe, inne wielobarwne – wszystkie piękne. Dlaczego piękne? Wykonaliśmy je czystym i szczerym sercem., sercem na kartce, dla naszych kochanych osób, które są w naszym życiu bardzo ważne. Po obowiązkach przyszedł czas na przyjemności.

Zjedliśmy cudowne i pachnące kanapki, popijając gorącą herbatą.

Mimo że na dworze ziąb i mróz, to w naszych sercach ciepło i gorąco. Serca nasze rozgrzane miłością.

Patrycja

11 stycznia 2017 20170111 163844

W styczniu podróżujemy po najzimniejszym kontynencie – po Antarktydzie. Gościem kolejnego spotkania w świetlicy Jaskółka był znany alpinista pan Jan Palejczyk. To było dla nas wyjątkowe i bardzo emocjonujące wydarzenie. Najpierw pan Jan opowiadał o swojej pasji, o wyprawach, w których uczestniczył, między innymi o tym, jak przemierzał Grenlandię. Dowiedzieliśmy się, jak trzeba przygotować się do takiej wyprawy, co zabrać ze sobą, z jakimi niespodziankami i przeciwnościami losu trzeba się liczyć. Pan Jan opowiadał o braterstwie liny, o przyjaźni, jaka może połączyć podróżników, o zwyczajach i zasadach, jakimi kierują się ludzie gór, a także o trudnych i niebezpiecznych momentach górskich wspinaczek. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć, jaki sprzęt musi mieć ze sobą alpinista, mogliśmy sprawdzić liny, czekany, karabinki. Potem mogliśmy trochę poczuć się jak alpiniści i zjechać na linie z pierwszego piętra Hospicjum! To było przeżycie! Trochę adrenaliny i obaw, a potem satysfakcja z przełamania własnego strachu i z podjętego wyzwania. Wow! Dziękujemy panu Janowi Palejczykowi za podzielenie się z nami swoją pasją, za ekscytujące opowieści oraz za asekurowanie nas podczas zjeżdżania na linie! Być może w kimś z nas obudzi się pasja wspinania, podróżowania, może ktoś zafascynuje się górami. Na zakończenie wspólnie zjedliśmy lodowy deser z mnóstwem smacznych dodatków. Były owoce, rurki, żelki i polewa czekoladowa. Mniam mniam...:)

4 stycznia 2017 20170104 172245

Za nami pierwsze spotkanie w Nowym 2017 Roku. Jak zwykle czas w świetlicy minął nam ciekawie i atrakcyjnie. Bawiliśmy się w T-rexa, który przed milionami lat żył w Arktyce. Właśnie w styczniu rozpoczynamy naszą wirtualną podróż po Antarktydzie. Graliśmy także w kurnik z kurczakami oraz w double. Następnie poszliśmy pożywić się niezwykle smacznymi kanapkami. Nie ominęły nas również ankiety i kartki z noworocznymi postanowieniami, planami, marzeniami. Dzień był bardzo udany. To dobry początek nowego roku!

 

14 grudnia 2016 

DSCN9837

Dzisiejsze spotkanie miało wydatkowy nastrój, ponieważ zaczęliśmy je uroczystą, świąteczną kolacją. Każdy z nas przyniósł jakąś potrawę, dzięki czemu stół wyglądał naprawdę bogato. Rozkoszowaliśmy się pierogami, krokietami, barszczem z uszkami, sałatkami różnego rodzaju, a na osłodę kosztowaliśmy pyszne ciasta. Po spożytej kolacji powitaliśmy specjalnego gościa prosto z Laponii -świętego Mikołaja. Każdy obdarowany został prezentem, co wywołało wiele radości. Później nadszedł czas na podzielenie się radością z pacjentami hospicjum. Zaśpiewaliśmy im kolędy, podarowaliśmy zrobione przez nas kartki i słodycze, by wprowadzić ich w świąteczny nastrój. Był czas na wspólne kolędowanie, stworzyliśmy pięknie brzmiący chór anielski. Następnie sprawdzaliśmy swoją wiedzę o tradycjach świątecznych poprzez zabawę w „ koło fortuny”. Nutka rywalizacji i mnóstwo uśmiechu zakończyły spotkanie. Czując w sercu magię Świąt Bożego Narodzenia, pożegnaliśmy się i rozeszliśmy się do domów, oczekując styczniowego spotkania.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Julia, Julia, Patrycja

PS. Podziękowania dla Urzędu Miasta, dla Nadleśnictwa Kłodawa, Rodziców, Wolontariuszy ...

7 grudnia 2016 20161207 165716

Nasze spotkanie jak zwykle zaczęło się od powiedzenia, co wydarzyło się u nas w ciągu tygodnia. Mieliśmy mało czasu, więc podzieliliśmy się na grupy. Jedni zajmowali się robieniem kanapek i herbaty, inni - odrabianiem pracy domowej i uczeniem się, a jeszcze inni bawili się w pokoju zabaw. Następnie zjedliśmy kanapki, po czym musieliśmy szybko posprzątać i przyszykować się do wyjścia, ponieważ czekała na nas niespodzianka z okazji Mikołajek. Wybraliśmy się do Miejskiego Ośrodka Sztuki i oglądaliśmy tam bardzo ciekawy film pt. „Phantom Boy”'. Po seansie wszyscy zebraliśmy się w kółku i opowiedzieliśmy, co nam się najbardziej podobało. Najczęściej była to postać głównego bohatera lub pieska. Stwierdziliśmy też na podstawie filmu, że nigdy nie warto się poddawać. Na koniec każdy dostał po małym mikołajkowym upominku.

 

Wolontariusze z Zespołu Szkół Gastronomicznych

30 listopada 2016 

DSCN9818

Dzisiejsze spotkanie zaczęło się dość tajemniczo. Jedna z pań poinformowała nas, że właśnie dziś są Andrzejki i z tej okazji zrobiliśmy kilka wróżb. Każdy poznał swoje przeznaczenie (niektóre dość żartobliwe), a poza tym okazało się, że to Patrycja pierwsza wyjdzie za mąż! Już czekamy na zaproszenia J Później zabraliśmy się za pieczenie pierniczków o różnych kształtach, przy tym zajęciu było bardzo wesoło. Pierrniczki wyszły przepyszne i po małej przekąsce naszedł czas na obowiązki, czyli lekcje z ulubionej historii. To było wspaniałe spotkanie, które na pewno zapamiętamy na długo.

Jaskółkowicze

Pierniczek

Przepis na pierniczki:

- ½ szklanki miodu,

- 300 g miękkiego masła,

- Szklanka brązowego cukru,

- 2 jajka,

- 5 szklanek mąki,

- 2 łyżeczki sody,

- 2 łyżeczki kakao,

- 4/5 łyżeczki przyprawy do piernika (cała paczka).

Zamieszać wszystkie składniki i piec 10 – 12 min w 1800C. Dekoracja według uznania.

 

 

23 listolada 2016 DSCN9732

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy jak zwykle od opowiedzenia, jak minął nam tydzień, co nam się udało w ciągu minionych dni, z czym zmagaliśmy się. Później mieliśmy zabawy ruchowe z muzyką w tle. Zaraz po tym usiedliśmy do stołu i rozpoczęliśmy ozdabianie kartek bożonarodzeniowych. Wyszły bardzo ładne. Dzięki temu zajęciu udało nam się już trochę poczuć klimat świąt. Gdy skończyliśmy tworzenie kartek, zjedliśmy kanapki i przeszliśmy do odrabiania lekcji. Był także czas na zabawę. Na koniec stanęliśmy w kręgu i puściliśmy iskierkę przyjaźni, po czym rozeszliśmy się do domów.

Jaskółkowicze

 

 

16 listopada 2016 20161116 171010

Środowe spotkanie Jaskółek jak zwykle zaczęło się miłym akcentem, czyli pochwalaniem się, co u nas słychać, co się ostatnio wydarzyło. Mówiliśmy o tym, z czego jesteśmy zadowoleni, ale i o tym, co nie było zbyt przyjemne. Potem pani Grażyna opowiedziała nam o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Następnie podzieliła nas na trzy grupy i rywalizowaliśmy w konkursie na najlepszy plakat nawiązujący do tematu wcześniejszej rozmowy. Okazało się, że wszyscy zdobyli pierwsze miejsce i dostali małe upominki. Pod koniec spotkania był czas na odrabianie lekcji i na zabawy w niebieskiej sali. Wszystko umiliły nam przepyszne kanapki z serem, warzywami i dżemem.

 

9 listopada 2016 DSCN9722

Nasze dzisiejsze środowe spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia swoich imion, opowiadając sobie wzajemnie przeżycia z ostatniego tygodnia. Potem podzieliliśmy się na grupy odpowiedzialne za przygotowanie posiłku związanego z Holandią. Smakowaliśmy pysznych pieczonych frytek z różnymi sosami., a na osłodę spróbowaliśmy kisielu z jabłkami. Rozmawialiśmy przy stole, integrując się przy tym. Wspólne spotkanie umilała emocjonująca gra w „kurczaki”, przy której bawiliśmy się cudownie. Przychodząc do Jaskółki każdy ma prawo choć na chwilę oderwać się od problemów, niedogodności. Tak wielu już dzisiaj zapomniało, że najwspanialszy prezent, to po prostu – BYĆ! ( bez telefonu i internetu). Na koniec spotkania stanęliśmy w kółku, by wysłać iskierkę przyjaźni.

Patrycja

 

2 listopada 2016 

DSCN9716

Nadszedł listopad, a wraz z nim czas opadających liści i zadumy. Spotkaliśmy się dziś w Jaskółce i po szybkim powitaniu, poszliśmy na mszę. Modliliśmy się za naszych bliskich, których już nie ma z nami. Ksiądz Antoni - hospicyjny duszpasterz - mówił o tym, że modlitwa jest ważna. Każdy mógł podać imię osoby, o której szczególnie chciał pamiętać i za którą ofiarował modlitwę. Po mszy zeszliśmy na dół do sali i podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna miała czas na rozmowy, a druga – szykowała koreczki z dużą ilością sera. W listopadzie wirtualnie podróżujemy po Holandii i ten kraj kojarzy nam się właśnie z serem. Za tydzień będziemy przygotowywać holenderskie potrawy - wolontariusze z gastronomika już myślą o jakimś ciekawym przepisie. Spotkanie zakończyliśmy grając w ulubione planszówki. Oczywiście dzieci górą!

Pozdrawiam po holendersku. HOI (cześć)

 

26 października 2016 

DSCN9709

Powitaliśmy dzisiaj nowych wolontariuszy z „gastronomika”: Magdę, Daniela, Wiktorię, Olę, Kamilę i Anitę. Dołączyła do nas również pani Asia. Przez chwilkę była z nami Paulina, której już dawno nie widzieliśmy. Każdy przedstawił się i opowiedział o tym, co lubi, a za czym nie przepada. Okazało się, że większość nie darzy sympatią historii. Potem podzieliliśmy się na grupy i rozpoczęliśmy wspólną zabawę – królowały gry planszowe. W tym samym czasie jedna z grup udała się do kuchni, by przygotować kanapki. W czasie zabawy uczyliśmy się liczyć po angielsku. Wśród gier największym powodzeniem cieszył się „ kurnik” - chicken bonanza, dobble, 5 sekund. Po zabawie spożyliśmy przygotowane wcześniej kanapki. Było bardzo ciekawie.

Jaskółkowicze

 

 

19 października 2016 20161019 164156

Dziś spotkaliśmy się przed Hospicjum, a chwilę po godzinie 16.00 wsiedliśmy do autokaru, który zwiózł nas do leśniczówki Nierzym. Tu w zielonym stroju leśnika czekała na nas pani Aleksandra. Wspólnie udaliśmy się na leśny spacer. Odgadywaliśmy i poznawaliśmy gatunki drzew, wąchaliśmy daglezję i próbowaliśmy jak smakują bukowe orzeszki. Udało nam się znaleźć kilka jadanych grzybów – podgrzybków - i dużo jagód. Widzieliśmy też budki lęgowe różnych gatunków ptaków. Dopisała nam pogoda. Mimo wcześniejszego deszczu, podczas naszego pobytu w lesie było pogodnie i ciepło, a nawet momentami słonecznie. Gdy wróciliśmy ze spaceru w okolice leśniczówki, czekało na nas ognisko, były także kiełbaski i pieczony na ogniu chleb. Posileni rozmawialiśmy o zdrowych przekąskach, o tym, dlaczego warto zdrowo się odżywiać, jaki to ma wpływ na naszą sprawność fizyczną i psychiczną. Dowiedzieliśmy się między innymi, że aby mieć dobre oceny, warto jeść dużo orzechówJ. To był bardzo fajny czas, spędzony w miłym towarzystwie i w pięknych okolicznościach leśnej przyrody.

Jaskółkowicze

12 października 2016 DSCN9693

Jak co tydzień Jaskółkowe spotkanie rozpoczęliśmy od opowiedzenia, co u nas słychać, jak minął nam ostatni tydzień, co dobrego wydarzyło się ostatnio. Wędrując palcem po mapie znaleźliśmy się w Grecji. Poznaliśmy dwa słowa po grecku „jasas" – cześć i „ne" – tak". Następnie zabraliśmy się za pieczenie ciasteczek, a niektórzy za odrabianie lekcji. Po ciężkich zmaganiach ciasteczka zostały włożone do piekarnika, a zdania domowe odrobione. W oczekiwaniu na ciasteczka rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Gdy wreszcie doczekaliśmy się upragnionych słodkości, wspólnie zasiedliśmy do stołu, by je zjeść. Na koniec spotkania zgodnie z tradycją stanęliśmy w kółku, by wysłać iskierkę przyjaźni.

Paulina, Julia

Składniki Kurabiedes

50 dag mąki
30 dag masła
10 dag cukru

20 dag posiekanych migdałów
3 łyżeczki koniaku/ dla dzieci bez tego składnikaJ
20 dag cukru pudru

Sposób przygotowania Kurabiedes

Mikserem ucieraj masło tak długo, aż uzyskasz biały kolor.

Dodaj żółtka, cukier, posiekane migdały, mąkę, proszek do pieczenia i koniak. Wyrabiaj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.

Rozwałkuj, wycinaj ciastka o dowolnych kształtach, ułóż je na natłuszczonej blasze.

Piecz 20 minut w temp. 160°C.

Wyjmij i od razu posyp cukrem pudrem.

Uwaga: jeśli uda Ci się kupić wodę różaną, skrop nią gorące ciastka, a dopiero potem posyp je cukrem pudrem - tak robią Grecy.

PS. Jaskółkowicze nie używali koniaku i wody różanej.

Przepis pochodzi z serwisu ugotuj.to

5 października 2016 DSCN9648

Dziś zajęcia zaczęliśmy od przywitania i przypomnienia sobie imion wszystkich „Jaskółek" (ćwiczymy swoją pamięć). W październiku podróżujemy po Grecji. Dziś tylko palcem po mapie, za tydzień -kulinarnie. Trochę czasu spędziliśmy w naszej ulubionej Niebieskiej Sali (na dworze padał deszcz). Pan Norbert zaproponował nam zabawy sportowe. Bawiliśmy się w kolory, rzucaliśmy piłką, bawiliśmy się też w chowanego i berka. Mieliśmy mało miejsca, ale i tak było wesoło. Mateusz został mistrzem ukrywania się. Po zajęciach sportowych zjedliśmy grzanki. Niektóre były z serem, inne z serem i szynką, a jeszcze inne tylko z masłem. Każdy wybrał to, co lubi najbardziej. Wypiliśmy pyszną herbatę i zjedliśmy ciasteczka z czekoladą. Podczas podwieczorku prowadziliśmy rozmowy i ustaliliśmy, że ketchup rośnie na drzewachJ . Po posiłku odrabialiśmy lekcje, był czas na planszówki i zabawy według naszego pomysłu. Na koniec dnia ustawiliśmy się w kółeczku i powiedzieliśmy, co w dzisiejszym dniu najbardziej się nam podobało.

Jaskółkowicze

28 września 2016 20160928 173409

Dziś inaczej niż zwykle spotkaliśmy się nie w Hospicjum, a w kinie Helios. Wspólnie z paniami udaliśmy się na film "Sekretne życie zwierzaków domowych". Filmy wyświetlany był w technologii 3D, co oznacza, że leciały na nas ptaki, atakował nas wąż i zwierzęta były bardzo blisko. Film opowiadał o tym, co robią zwierzęta (głównie psy, koty i ptaki), kiedy nas - ludzi - nie ma w domu. Nasi ulubieńcy wcale się nie nudzą, mają swoje tajemnie życie, rozmawiają, bawią się, urządzają imprezy. Bajka jednak przede wszystkim mówi o przyjaźni, która pokona wszystkie przeciwności. O tym, że przyjaciela nie jest łatwo znaleźć i nie jest łatwo nim zostać. Jednak gdy ma się przyjaciela, to już na całe życie! Trzeba też dawać innym drugą szansę , bo każdy może się zmienić i być dobry oraz pomocny. To było udane popołudnie.

Pozdrawiamy z postanowieniem, by dbać o nasze przyjaźnie i poszukiwać nowych.

PS Dziękujemy Urzędowi Miasta, bo dzięki ich wsparciu mogliśmy obejrzeć ten film:)

Jaskółkowicze

21 września 2016 DSCN9615

Dzisiaj w Jaskółce robiliśmy typowo angielskie ciasteczka, bo podróżując palcem po mapie dotarliśmy do Wielkiej Brytanii. Podzieleni na trzy zespoły na bazie jednego przepisu dodaliśmy różne owoce: rodzynki, żurawinę i owoce goi (większość z nas jadła je pierwszy raz w życiu). Mieliśmy też warsztaty prowadzone przez panią Olę na temat zasad savior-vivre. Po zajęciach w małych grupach opowiadaliśmy, jak należy się zachowywać w teatrze, w kinie, przy stole, w gościach. To były dla nas naprawdę ważne informacje. Gdy nasze ciasteczka już upiekły się, podzieliliśmy je tak, że każdy dostał po 3 sztuki, by spróbować różnych smaków. Zjedliśmy je chętnie, popijając angielską herbatą. Następnie był czas na gry planszowe i zabawę w niebieskiej sali. Na zakończenie zajęć ustawiliśmy się w kółeczku, by podsumować dzień i przekazać sobie iskierkę przyjaźni.

Kasiunia, Wikunia, Alunia

Ps. Przepis na ciasteczka angielskie

SCONES

190g (1 i 1/2 szklanki) mąki pszennej

160g (2 szklanki) płatków owsianych

50g (1/4 szklanki) cukru

20g (4 łyżeczki) proszku do pieczenia

1 jajko – roztrzepane

115g miękkiego masła

80ml (1/3 szklanki) mleka

Suszone owoce – rodzynki, żurawina, migdały, jagody (3/4 szklanki)

Przygotowanie

Wymieszać wszystkie składniki- zaczynamy od suchych (mąka, płatki, cukier, proszek do pieczenia, sól) dodajemy jajko roztrzepane, masło lub margarynę i mleko. Na koniec dodajemy suszone owoce.

Formujemy małe kuleczki, spłaszczamy i kładziemy na blachę wyłożoną panierem do pieczenia.

Pieczemy 15 min w piekarniku w temperaturze 220 st.C

BON APPÉTIT J

 

14 września 2016 DSCN9595

Nasze spotkanie zaczęliśmy od kółeczka, w którym przedstawialiśmy się sobie wzajemnie i mówiliśmy o swoich zainteresowaniach, bowiem po raz pierwszy były z nami wolontariuszki Julia, Weronika i Paulina. Po zapoznaniu się wszyscy zabraliśmy się do pracy. Naszym zadaniem było zrobienie wesołych kartek dla dzieci z oddziału onkologicznego w Szczecinie. Wszystkie wyszły cudownie! Potem zjedliśmy małą przekąskę i pełni sił ruszyliśmy do zabawy. Pogoda nam dopisała, więc poszliśmy na dwór grać w piłkę. Na zakończenie ponownie spotkaliśmy się w kółku, by podzielić się wrażeniami. Spotkanie wszystkim się podobało, a nowe wolontariuszki zapowiedziały, że będą z nami co tydzień, co ucieszyło wszystkie Jaskółki.

 

 

7 września 2016 20160907 164547

 

Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie. Dziś w Hospicjum Jaskółki spotkały się wraz z rodzicami i rodzeństwem, aby wspólnie spędzić czas, powspominać letnie miesiące i przeżyć wiele niezapomnianych chwil. Słoneczne popołudnie pozwoliło nam na piknik na kocykach w ogrodzie. Powitała nas pani Agnieszka, która zachęciła nas do wakacyjnych wspomnień. Potem czekała na nas pierwsza z niespodzianek ...lody. Następnie w ogrodzie pojawił się pan iluzjonista, który przeniósł nas w świat magii. Pokaz podobał się wszystkim. I małym i dużym. (Za tydzień zaczynamy pierwsze próby w szkole magii według wskazań pana Kamila). Po pokazie czekały na nas pyszne gofry(z bitą śmietaną i owocami) oraz wata cukrowa. Posileni mieliśmy dużo siły na gry planszowe, gry w pikę i kręcenie hula-hop. Zawody sportowe na wesoło i śmieszne konkurencje wszystkim sprawiły dużo radości. Tu też czekały na nas nagrody. Do był miły i niezapomniany dzień.

Ps. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego świętowania: rodzicom, wolontariuszom, pracownikom Hospicjum. Dodajmy, że festyn inaugurujący kolejny sezon działalności świetlicy Jaskółka został dofinansowany z Urzędu Miasta w Gorzowie. Dziękujemy!

Czytany 3757 razy
Więcej w tej kategorii: Harmonogram zajęć w roku 2016/2017 »

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top