Wydrukuj tę stronę
piątek, 15 grudzień 2017 10:33

W kolejce do bycia miłosiernym…

Opublikowane przez

Okres przedświąteczny sprzyja pamiętaniu – w duchu solidarności – o wszystkich, którzy w czasie świąt pozostają samotni, biedni czy chorzy. Urok świąt Bożego Narodzenia zawiera się nie tylko w mistyce czasu związanego z Wcieleniem Syna Bożego, ale i na sposobie, składającym się na tradycję bożonarodzeniową, odniesień ludzi do ich bliźnich. Tych dużych i tych małych. Piękno tego czasu zawiera wysyp gejzerów miłości, takich jak chęć obdarowywania innych – bliskich i nieznajomych – czymkolwiek: uśmiechem, drobnym upominkiem, dobrym słowem. Widzę to i odczuwam na co dzień. Zwłaszcza tu, w Hospicjum, gdzie niemal każdego dnia pojawiają się różni ludzie – dzieci, młodzież, starsi – grupowo i indywidualnie – anonimowo i oficjalnie – by zaakcentować swoją z serca płynącą szczodrobliwość i przywiązanie do tradycji.

I tak, dziś, 14 grudnia, odwiedzili nas harcerze z Gorzowskiej Drużyny Harcerskiej „Lolki”, wraz z opiekunem, Tomaszem Demczukiem, przywożąc ze sobą wiele paczek i toreb pełnych prezentów potrzebnych naszym hospicyjnym podopiecznym.

Niemal równocześnie z harcerzami w drzwiach Hospicjum pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 z Gorzowa, którzy pod batutą i kierownictwem muzycznym pani Elżbiety Zjawin i pana Piotra Góralczyka dali piękny koncert kolęd podopiecznym Działu Pobytu Dziennego. Według mojej oceny, chór można by zaangażować do Filharmonii Gorzowskiej, gdzie z pewnością zrobiłby furorę.

Po południu odwiedziła nas, to jest wszystkich chorych i hospicjantów, grupa uczniów z Zespołu Szkół w Deszcznie, którzy dostarczyli i zainstalowali w hallu piękną choinkę, którą – wraz z opiekunkami, paniami Janiną Kowalską (mamą jednego z uczniów) i Dorotą Wojciechowską (Opiekunem Samorządu Szkolnego) – ubrali w niesamowicie kolorową szatę bombek, lamet i innych ozdób, na dodatek krasząc wszystko lampkami choinkowymi.

Wszystkim, za wszystko i w imieniu wszystkich składam serdeczne Bóg zapłać, życząc błogosławionych Świąt i Do Siego Roku!

Marek Lewandowski

Dyrektor Hospicjum