program regionalny europa

wtorek, 09 październik 2018 07:52

Gala na Jubileusz

Opublikowane przez

W sobotę, 29 września, w Teatrze im. Juliusz Osterwy odbyła się Gala z okazji 25 rocznicy istnienia Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila. W Gali wzięli udział dostojni, zaproszeni Goście, a wśród nich JE Biskup Senior Adam Dyczkowski (który 25 lat temu odprawił pierwszą hospicyjną Mszę św.), Senator RP Władysław Komarnicki, Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, Prezydent Miasta, Jacek Wójcicki, Przewodniczący RM, Sebastian Pieńkowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego, Mirosław Marcinkiewicz a także Dyrektor LOW NFZ, Piotr Bromber. Zaszczycili nas swoją obecnością byli przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Świętego Kamila, Jadwiga Wiszniewska, Ewa Parfienowicz i ks. Władysław Pawlik oraz siostra Michaela Rak, wieloletnia Kierownik Hospicjum. Na widowni zebrała się również ogromna rzesza naszych wspaniałych Przyjaciół – dyrektorów szkół, przedszkoli, dyrektorów i prezesów przedsiębiorstw i instytucji, wolontariuszy, w tym członków Stowarzyszenia HŚK, oraz pracowników Hospicjum.

Po powitaniu Gości przez prowadzących Galę, Dorotę Wleklik i Jacka Dreczkę, gratulacje i życzenia Jubilatowi przekazali w swoich wystąpieniach Goście Gali a Prezes Zarządu Stowarzyszenia HŚK, Tadeusz Iżykowski, przypomniał wszystkim historię Stowarzyszenia i Hospicjum, po czym nastąpiło odśpiewanie przez Chór Cantabile hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, jako części protokołu związanego z nadaniem przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych. Odznaczania takie (Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi) wręczył jedenaściorgu odznaczonym Wojewoda Lubuski, pan Władysław Dajczak. Po tej części Dyrektor Hospicjum, Marek Lewandowski, został uhonorowany przez Radę Miasta Honorową Odznaką Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, w swoim krótkim wystąpieniu dedykując – w imieniu osób zaszczyconych tak pięknymi wyróżnieniami – odznaczenia wszystkim, którzy na przestrzeni dwudziestu pięciu lat dokładali do dzieła, któremu na imię Hospicjum Św. Kamila, cegiełki serca – pracę, modlitwy, obecność przy chorych, posługę, wiedzę, darowizny rzeczowe i finansowe, swoje zdolności, czas czy dobre słowo. Podkreślił przy tym, że całe to dzieło nie byłoby możliwe bez miłości opartej o opokę, jaką jest Miłość osobowa.

Wśród osób wyróżnionych Krzyżami Zasługi aż ośmioro, to wolontariusze, którzy od nawet 20 lat służą swoją obecnością i pomocą hospicyjnym chorym, a troje, to wieloletni pracownicy.

Kolejnym punktem programu było wyróżnienie przez Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia HŚK nadaniem tytułu Honorowego Członka Hospicjum Św. Kamila 10 firmom, które od wielu, wielu lat wspierają hospicyjne dzieło „pomocą z serca”, która pozwoliła przetrwać placówce długie ćwierć wieku. Wśród uhonorowanych firm znalazły się: Ekpols Sp. z o. o. z Płomykowa, ICT Poland Sp. z o. o. z Kostrzyna n. Odrą, oraz 8 firm z Gorzowa Wielkopolskiego: Agro-Biznes Sp. J. Sularz-Rudnicki, Kupiec Gorzowski Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Budnex Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o, SE Bortnetze Sp. z o. o., Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dolinki”, Wydawnictwo Podatkowe GOFIN oraz Zakład Energoelektryczny Energo Stil Sp.z o. o.

Na szczególne wyróżnienie, według organizatorów, zasłużyła firma ICT Poland Sp. z o. o. z Kostrzyna n. Odrą, pozostało podkreślone w krótkiej, przytoczonej poniżej, laudacji. „W 2011 r. powstał w Hospicjum pomysł poszukiwania członków wspierających. Władze Hospicjum zwracały się do wielu osób i firm, które włączyłyby się w tę formę wspierania działalności hospicyjnej. ICT Poland Sp. z o . o w Kostrzynie nad Odrą, jako jedyna firma wdrożyła trwającą do dziś akcję pozyskiwania członków, którzy swoimi comiesięcznymi wpłatami wspierają działania na rzecz chorych z gorzowskiego Hospicjum. W chwili obecnej członkami wspierającymi naszego Hospicjum jest 250 osób z ICT.”

Podczas Gali swoje „pięć minut” miał autor najnowszej książki o Hospicjum Św. Kamila, pan Jan Grzegorczyk, który opowiedział zebranym w sali teatru Gościom o historii powstania książki „Posłańcy uśmiechu” oraz przeczytał cztery jej fragmenty.

Ostatnią oficjalną częścią był występ Chóru Cantabile, który – pod dyrekcją pani Jadwigi Kos – zaśpiewał sam i z publicznością 11 znanych pieśni patriotycznych, takich jak „My, Pierwsza Brygada” czy „Rozkwitają pąki białych róż”. Zamierzeniem bowiem organizatorów było połączenie – w scenografii i scenariuszu uroczystości – 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 25-lecia Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila. Stąd na scenie pojawiły się barwy narodowe i logo Hospicjum.

Wprowadzony przez Chór nastrój podniosłości towarzyszył Gościom jeszcze podczas spotkania w foyer gorzowskiego Teatru, gdzie miał miejsce skromny poczęstunek przygotowany przez właścicielkę Baru „Miś” i gdzie pan Jan Grzegorczyk podpisywał swoje książki.

Marek Lewandowskia

Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top