program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

poniedziałek, 11 czerwiec 2018 11:24

Zawierzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

W niedzielę, 10 czerwca, miało miejsce ważne wydarzenie w życiu Hospicjum Św. Kamila. Tego dnia (niedziela) miała miejsce uroczystość inaugurująca obchody 25-lecia istnienia Stowarzyszenia, które w dwa lata po swoim powstaniu powołało do życia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej pod nazwą Hospicjum Św. Kamila. Na tę uroczystość złożyły się: Msza św. koncelebrowana oraz zawierzenie całego hospicyjnego Dzieła Najświętszemu Sercu Pana Jezusa poprzez Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Krótki rys historyczny przedstawił Dyrektor Hospicjum, Marek Lewandowski, a okolicznościową homilię wygłosił kapelan Hospicjum, ks. Antoni Trzyna. Akt zawierzenia odczytał uroczyście ks. Bogusław Kaczmarek a ks. prałat, Władysław Pawlik, członek Stowarzyszenia i wieloletni Przewodniczący Zarządu, dokonał poświęcenia tablicy zawierającej rotę zawierzenia. Po zakończeniu uroczystości wszyscy trzej księża otrzymali skromne upominki i kwiaty z okazji ich kapłańskich jubileuszy; ks. Władysław – z okazji 40 lat kapłaństwa, ks. Bogusław – 30 i ks. Antoni – z okazji 20 lat posługi kapłańskiej.

Główne obchody 25-lecia powstania Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila będą miały miejsce w dniach 29-30 września, o czym będziemy informować na naszej stronie internetowej w terminie późniejszym.

Wczorajszej uroczystości towarzyszyło motto, będące słowami Jezusa, skierowanymi do Alicji Lenczewskiej, zawarte w książce „Świadectwo”. Motto to było inspiracją zawierzenia i – wyrażam nadzieję – inspiracją do tworzenia jeszcze wyższej jakości posługi chorym i budowania relacji międzyosobowych. Oto te słowa:

„Czyny jego (człowieka), także te tak zwane dobre, nie mają wartości, gdy są bez fundamentu, którym jest Bóg – jedyny Dawca dobra. I lepiej jest – jak powiedziała św. Tereska – w Miłości Bożej podnieść nitkę, niż bez łączności z Bogiem zbudować katedrę. Czyn zrodzony z Boga jest dobrem wiecznym. Czyn tylko z ludzkiej inspiracji czy ambicji – bez wiary i Miłości – zabiera czas i siły, które powinny być przeznaczone na życie w Bogu, ponieważ nie rozwija tego życia, a zasłaniając Boga ludzką pychą, może być jak wieża Babel, która się rozpadnie”.

Marek Lewandowski

Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...

Nasze „jaskółkowe” spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od podzielenia się z innymi tym, co miłego czy ciekawego wydarzyło się w minionym tygodniu. Do świetlicy ponownie zawitała pani Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, która prowadzi dla nas zajęcia z pisania i rozwijania naszych literackich umiejętności. Pierwsze co zrobiliśmy to rozgrzewka dla mózgu i języka, która polegała na zabawie słowami, a raczej ostatnimi literami. Później przeszliśmy do pracy bardziej manualnej niż językowej, ale równie potrzebnej. Naszym zadaniem było wykonywanie ciekawych rzeczy z gazet. Musieliśmy być bardzo kreatywni, aby powstawały same śliczne przedmioty. Dzięki temu stworzyliśmy samoloty, lunety, listy w butelce, serwetki, tajemnicze mapy oraz kwiaty, kielichy i różne ciekawe rzeczy. Po tym przeszliśmy do pisania kolejnej części naszej bajki. Tym razem nadaliśmy jej tytuł "Wyprawa na wyspę marzeń" . Bajka opowiadała niezwykłą przygodę dzieci z naszej świetlicy, które przybywają na tajemniczą wyspę, poznają magicznego, rumiankowego stwora i próbują odnaleźć skarb. Podczas tej podróży wszyscy dowiedzieli się, że prawdziwym skarbem nie są żadne przedmioty, tylko przyjaźń, pomoc i miłość. Po udanej pracy słowami poszliśmy posilić się koktajlem truskawkowym i goframi z bitą śmietaną. Najedzeni i zadowoleni ruszyliśmy do różnych gier. Graliśmy w prawo dżungli i piłkarzyki. Na koniec spotkania podzieliliśmy się tym, co nam się podobało i puściliśmy iskierkę.

poniedziałek, 04 czerwiec 2018 15:28

W Hospicjum potrzebny lekarz

Dyrektor Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim poszukuje do stałej współpracy lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny paliatywnej, albo lekarza w trakcie specjalizacji z dziedziny medycyny paliatywnej, albo lekarza legitymującego się ukończonym kursem kwalifikacyjnym z medycyny paliatywnej. CV można wysłać na adres: Hospicjum Św. Kamila, ul. Stilonowa 21, 66-400 Gorzów Wielkopolski. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 601-782-108.

Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila wyraża podziękowanie za zaproszenie na Święto Szkoły, co miało miejsce w dniu 1 czerwca. W święto to organizatorzy wpletli II Bieg Charytatywny, z którego dochód przeznaczony został na pomoc dla chorych z Hospicjum Św. Kamila. Zebrano i przekazano ponad 950 zł. Pieniądze trafią m. in. do Hospicjum Domowego dla Dzieci „Oskara i Róży”.

We wspomnianym święcie uczestniczył Prezes Zarządu Stowarzyszenia, pan Tadeusz Iżykowski, który za pośrednictwem piszącego niniejsze słowa pragnie wyrazić uznanie dla inicjatywy, jej pomysłodawców i realizatorów, i podkreślić wagę wrażliwości, którą otaczani są ludzie na co dzień potrzebujący pomocy, wsparcia – choćby modlitewnego – i uświadamiania, że w cierpieniu nie są sami, bo są ludzie, którzy różnymi środkami praktykują samarytańską stronę swojego człowieczeństwa, nie pozostawiając potrzebujących samym sobie. Podzielając to przekonanie, łączę wyrazy uznania. Bóg zapłać.

Marek Lewandowski

poniedziałek, 04 czerwiec 2018 08:03

„Jaskółki” świętowały Dzień Dziecka

Dziś spotkaliśmy się w parku liniowym. Mieliśmy okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną, poćwiczyć odwagę, zapanować nad lękiem. Chodziliśmy po linie, zjeżdżaliśmy na tyrolce, pokonywaliśmy różne przeszkody. Wśród drzew, kilka metrów na ziemią, poczuliśmy się jak prawdziwe jaskółki. Po wysiłku zjedliśmy smaczną pizzę, a na zakończenie wyjątkowego spotkania dostaliśmy minipiłki, którymi będziemy bawić się w domu z bliskimi. To było bardzo miłe spotkanie z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Udało nam się skończyć zabawę tuż przed nadciągającą burzą.

Wyjście podopiecznych świetlicy „Jaskółka” zostało zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie. Dziękujemy!

Logo miasto Gorzów

„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...
„Jaskółki” świę...

poniedziałek, 28 maj 2018 13:26

Chór KALINA

Dziś, 28 maja 2018 r., gościł w Hospicjum z okazjonalnymi występami chór KALINA, pod dyrekcją niezawodnej i pełnej werwy pani Zofii Raubo. Okazją był, miniony co prawda w sobotę Dzień Matki, który był i pozostaje w sercach wszystkich matek nigdy niezatartym doświadczeniem miłości. Piękny występ chóru mieli okazję wysłuchać i obejrzeć podopieczni Działu Pobytu Dziennego, ale i (niektórzy) hospicyjni pracownicy. Za głębię artystycznych doznań, bogactwo treści zawarte w starych tekstach polskich pieśni oraz pamięć o tych, którzy sami na artystyczne występy już się nie wybiorą, składam w imieniu wszystkich beneficjentów występu serdeczne Bóg zapłać i życzę satysfakcji z tego, co zostało Wam dane jako talent do dzielenia się nim z innymi.

Marek Lewandowski

Chór KALINA
Chór KALINA
Chór KALINA
Chór KALINA
Chór KALINA
Chór KALINA
Chór KALINA
Chór KALINA

piątek, 25 maj 2018 09:33

Festyn Baczyna 17 czerwca 2018

W styczniu bieżącego roku otrzymaliśmy propozycję ze Szkoły Podstawowej w Baczynie, polegającą na wsparciu dziecięcego hospicjum „Oskara i Róży” w formie zorganizowania koncertu charytatywnego. Wtedy też pani Jolanta Gintowt, Dyrektor tej szkoły, i Marek Lewandowski, Dyrektor Hospicjum Św. Kamila, wystosowali do Lubuszan list o treści zacytowanej poniżej, którego adresatami są wszyscy ludzie dobrej woli, którzy są zdolni i mają wolę wsparcia wspomnianej inicjatywy.

A oto treść tego listu.

„Szanowni Państwo

Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie oraz Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim pragną zwrócić się z prośbą o przyłączenie się do naszej akcji, której celem jest zorganizowanie koncertu charytatywnego na rzecz dzieci będących pod opieką Hospicjum Domowego „Oskara i Róży”.

Misją hospicjum jest różnorodność wariantów opieki nad chorym i jego rodziną. Jest ona realizowana w oparciu o koncepcję osobowego traktowania każdego człowieka, bez względu na przekonania, światopogląd czy wyznanie, a świadczone usługi dla ich beneficjentów są całkowicie nieodpłatne.

Dlatego pragniemy zwrócić się do Państwa z prośbą o przyłączenie się do naszej akcji poprzez ofiarowanie wybranych artykułów na licytację, która odbędzie się podczas koncertu charytatywnego. Państwa uczestnictwo w akcji zostanie potwierdzone pisemnym podziękowaniem, a nazwy wspierających akcje firm zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły. Informacja o sponsorach zostanie umieszczona także w gminnym informatorze – „Wieści Lubiszyńskie”.

Koncert zaplanowany jest na 17 czerwca 2018 r. i odbędzie się na terenie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie. Będziemy szczęśliwi, jeśli zechcą Państwo zaszczycić nas w tym dniu swoją obecnością.”

Dziś, w połowie maja, treść powyższego pisma jest aktualna i nabiera znaczenia z każdym dniem, w miarę zbliżania się daty 17 czerwca. Za swojej strony zwracamy się do ludzi dobrej woli, zwłaszcza firm i mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, o przyłączenie się do akcji i udział w koncercie oraz innych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Zbieramy więc w dalszym ciągu przedmioty, które mogą być obiektami licytacji, ale także takie, które zasilą loteryjkę fantową, która wyłoniła się organizatorom jako opcja dodatkowa ze względu na dużą ilość fantów.

Zapraszamy i z góry w imieniu organizatorów ze Szkoły Podstawowej w Baczyne i swoim własnym – dziękujemy.

Zarząd Stowarzyszenia i Dyrektor Hospicjum Św. Kamila

w Gorzowie Wielkopolskim

czwartek, 24 maj 2018 10:13

Literackie spotkanie „Jaskółek”

Dziś jak w każdą środę - spotkaliśmy się w świetlicy „Jaskółka”. Najpierw wspominaliśmy sobotnią wycieczkę do Muzeum Łąki w Owczarach, a potem przystąpiliśmy do tworzenia. Piszemy bajkę o nas podopiecznych świetlicy „Jaskółka. Prace nad tą opowieścią trwają już od kilku tygodni. Piszem pod kierunkiem pani Agnieszki Kopaczyńskiej-Moskaluk, która jest literatką i dziennikarką. Dziś powstały kolejne etapy naszego „dzieła”. Trochę piszemy wspólnie, trochę indywidualnie. To bardzo ciekawe doświadczenie Efektami naszej twórczej pracy pochwalimy się za kilka miesięcy.

Na zakończenie spotkania zjedliśmy pyszne lody i puściliśmy iskierkę przyjaźni. Za tydzień spotykamy się w parku linowym w Parku Słowiańskim. Będziemy tam wspólnie świętować Dzień Dziecka Do zobaczenia!

poniedziałek, 21 maj 2018 08:22

„Jaskółki” na Łąkach Sztuki

19 maja wyjechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Łąki w Owczarach. Tuż po przyjeździe wraz z panią Ewą Drewniak z Klubu Przyrodników poszliśmy na wielobarwne łąki. Znaleźliśmy tam wiele ciekawych gatunków roślin. Niektóre z nich były jadalne. Próbowaliśmy jak smakuje nektar szałwii łąkowej, kwiat akacji czy pokrzywa. Znaleźliśmy tam także pasące się na łąkach owce, konika polskiego (przodka tarpana) i dostojnego kozła. Podziwialiśmy piękne widoki i sami postanowiliśmy zanurzyć się w wysokiej trawie. Turlanie się było świetną zabawą! Cudowne było także huśtanie się na zawieszonej na drzewie huśtawce. Chwile później mieliśmy kolejne zajęcia. Tym razem z artystą panem Mariuszem Kaczmarkiem. Chwyciliśmy za kredki, farbki i pędzle i staraliśmy się uchwycić piękno otaczającej nas przyrody. Później było ognisko, na którym zjedliśmy pyszne kiełbaski. Piekliśmy też chleb z żółtym serem i jabłka. Po posiłku naszym zadaniem było zebranie wielu roślin, które przydały nam się do następnych zajęć. Prowadziła je pani Magdalena Mądrawska-Okołów etnolog i rękodzielnik z fundacji NATURAlnie . Tworzyliśmy kolorowe bukiety, palmy oraz urokliwe lalki z sitowia. Podczas pobytu w Muzeum Łąki był również czas na wspólną zabawę. Graliśmy w piłkę nożną, w kolory, bawiliśmy się też chustą animacyjną. Wycieczka podopiecznych świetlicy „Jaskółka” odbyła się dzięki wsparciu Banku Dziecięcych Uśmiechów. Dziękujemy!

„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...
„Jaskółki” na Ł...

poniedziałek, 21 maj 2018 07:47

"Jaskółka" 16 maja 2018

Podczas kolejnego spotkania w świetlicy „Jaskółka” przeżyliśmy miłe chwile. Odwiedziła nas pani Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, która jest pisarką, literatką oraz dziennikarką. Zabrała nas w świat bajek i wierszyków. Spotkaliśmy tam rozwrzeszczaną żabę, Janusza, małpy i królika. Były też truskawki i banany. Wspólnie ułożyliśmy historię o żabce i narysowaliśmy ilustracje do niej. Wymyślaliśmy też zabawną historyjkę o ciastku. I rozmarzyliśmy się myśląc o obcych planetach, wyobrażaliśmy sobie, jak to jest być kosmitą. Zastanawialiśmy się, co mówiłyby zwierzęta, jeśli potrafiłyby mówić oraz co w muszli szumi? Po gimnastyce umysłu zjedliśmy pyszne kanapki i wypiliśmy pyszną „Jaskółkową” herbatkę. Dzień zakończyliśmy grami w planszówki, a na końcu w kołeczku powiedzieliśmy, jak nam minął czas.

Do zobaczenia w sobotę. Wtedy wyruszamy do Muzeum Łąki w Owczarach na całodzienną wycieczkę. Już nie możemy się doczekać...:)

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top