program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

piątek, 12 kwiecień 2019 12:18

Dziękujemy…

Dziękujemy...

                       ...bardzo:

- za udział wszystkich wolontariuszy we wczorajszej zbiórce publicznej;

- za zaangażowanie w kwestowanie pomimo przejmującego zimna;

- za ryzykowanie swoim zdrowiem, by potrzebujący chorzy mogli otrzymywać

systematyczną pomoc;

- wszystkim ofiarodawcom, którzy podzielili się owocami swojej pracy z Hospicjum, by

możliwe było dalsze jego trwanie dla dobra bliźnich;

- wszystkim firmom, sklepom i instytucjom, których kierownictwo wykazało solidarność

z potrzebującymi wsparcia i oparcia w innych;

- w sposób szczególny dyrektorowi i pracownicom II Oddziału PKO BP S.A. w Gorzowie,

dzięki którym – kolejny już raz – sprawnie przebiegło liczenie zebranych środków, a także

wszystkie operacje finansowe.

Jednym słowem dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zebrania kwoty 97.518,65 zł

czwartek, 11 kwiecień 2019 13:00

XVIII zbiórka publiczna na rzecz Hospicjum

Dziś od godz. 8.00 trwa w Gorzowie XVIII zbiórka publiczna na rzecz Hospicjum Św. Kamila, której głównymi beneficjentami są jednak wszyscy podopieczni naszej placówki w kilku rodzajach świadczeń medycznych i pozamedycznych. W czterech rodzajach świadczeń z zakresu opieki paliatywnej mamy dziś 82 pacjentów.

Od lat najczęściej zadawanym pytaniem zarówno przez dziennikarzy, jak i przez inne osoby, których z różnych racji odpowiedź na to pytanie interesuje, brzmi: „Na co przeznaczacie zebrane pieniądze.” Odpowiedź, że na cele statutowe – choć jak najbardziej prawdziwa i prawidłowa – niewiele moim rozmówcom mówi, więc najczęściej domagają się szczegółów. Postaram się wyjaśnić w kilku zdaniach, co zawiera to enigmatyczne nieco stwierdzenie. Otóż Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila, które powołało swego czasu do życia placówkę o tej samej nazwie, tyle tylko, że bez słowa „Stowarzyszennie”, ma w swoim statucie zapisanych 13 działań, które w takim czy innym kształcie wpisane są do katalogu zadań z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wśród tych 13 działań jest m.in. takie oto: „Udzielanie pomocy osobom cierpiącym na chorobę nowotworową i chorujących na inne nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące choroby, poprzez roztoczenie opieki medycznej, prawnej, psychologicznej i wspieranie duchowe dostosowane do indywidualnych potrzeb chorych, w tym zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie i łagodzenie cierpień psychicznych...” Zrealizowanie tego celu statutowego wymaga uruchomienia szeregu działań i czynności, takich jak zakup i podawanie leków, podejmowanie czynności pielęgnacyjnych, utrzymanie czystości i higieny sanitarnej, pranie bielizny szpitalnej, wywóz odpadów medycznych i komunalnych, a także żywienie chorych. Zatem to wszystko oraz utrzymanie placówki, w tym zapewnienie dostawy wody, ciepła, prądu oraz personelu, a więc i zapewnienie środków na wypłaty dla pracowników, najkrócej mówiąc, są działaniami służącymi realizacji celów statutowych. Stąd – upraszczając – przez sformułowanie „na cele statutowe” należy rozumieć nie owych 13 zadań, ale wszystkie usługi i zakupy służące osiąganie tych celów w wymiarze czysto praktycznym.

Od początku istnienia Hospicjum Św. Kamila musiało pozyskiwać środki z różnych źródeł, gdyż środki z NFZ były i są niewystarczające. Deficyt roczny Hospicjum oscyluje wokół kwoty 1 miliona złotych i tyle właśnie musimy pozyskiwać corocznie – z akcji „Pola nadziei,” 1% podatku od osób fizycznych, zbiórek, darowizn i innych – aby Hospicjum mogło realizować swoją misję. Bez tych środków nie byłoby Hospicjum.

Dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim wolontariuszom, którzy odpowiedzieli na nasz apel o pomoc i w liczbie ponad 800 wyszli dziś na ulice miasta, by włączając się w dzieło pomocy, przyczyniać się do niesienia pomocy osobom nieuleczalnie chorym.

Marek Lewandowski

czwartek, 11 kwiecień 2019 11:04

W "Jaskółce" kulinarnie i emocjonalnie

Dziś nie wiemy nawet, kiedy zrobiła się 18.30. Ale od początku. Po wejściu do świetlicy „Jaskółka”, zobaczyliśmy na stole stos kolorowych zakupów. Później pani Agnieszka jak zwykle miło nas przywitała i każdy z nas opowiedział, jak minął jemu tydzień. Później pani Agata zaprosiła nas na zajęcia psychologiczne. Rozmawialiśmy o różnych emocjach, które przeżywaliśmy w różnych sytuacjach. Potem w grupach przygotowywaliśmy (naprawdę pyszne!) desery owocowe i tartę warzywną. Filmik o tarcie, który zmontuje Wojtek (dziękujemy!), wystartuje w specjalnym kulinarnym konkursie. Trzymajcie kciuki razem z nam! Czas zleciał nam niezwykle szybko, na szczęście zdążyliśmy zjeść wszystkie potrawy. Nie możemy doczekać się następnej środy :)

czwartek, 04 kwiecień 2019 07:53

Wielopokoleniowe pierogi w „Jaskółce”

Na dzisiejszych zajęciach „Jaskółki” odwiedziły nas panie z Klubu Seniora ,,Aktywna Jesień". Na początku spotkania była okazja, żeby poznać się nawzajem - każdy z nas powiedział coś o sobie, co lubi, czym się zajmuje. Następnie zabraliśmy się za przygotowywanie pysznych domowych pierogów. Zaczęliśmy wyrabiać ciasto oraz przygotowywać farsz. Podczas przygotowań mogliśmy bliżej się poznać i wymienić dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z pierogami i różnymi przepisami. Wyszło nam bardzo dużo pierogów – około 200. Pojawiła się także ekstra limitowana porcja pierogów, w której znalazły się takie kształty jak kot, jednorożec czy nawet ropucha. Następnie wolontariusze nakryli do stołów i wszyscy razem usiedliśmy do jedzenia naszych pysznych pierogów. Były bardzo smaczne! Po skończonym posiłku była chwila czasu na zabawę w niebieskiej sali. Nie możemy już doczekać się następnego spotkania!

Dziękujemy paniom z Klubu Seniora ,,Aktywna Jesień" za pomoc, podzielenie się swoim doświadczeniem, pozytywną energię, naukę i uśmiech. Do zobaczenia na kolejnym wielopokoleniowym spotkaniu.

Wspólną Mszą świętą w hospicyjnej kaplicy rozpoczęło się spotkanie 17 uczniów klasy 6 b ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie, którzy przybyli do Hospicjum pod opieką nauczycielki religii pani Anny Oszczyk, z podopiecznymi Działu Pobytu Dziennego w Hospicjum Św. Kamila.
Przez cały czas wizyty pracownicy Hospicjum byli pod wielkim wrażeniem umiejętności i zaangażowania młodzieży. Uczniowie samodzielnie przygotowali wszystkie atrakcje. Było ich naprawdę wiele, jak na jedno przedpołudnie: przyśpiewki orawskie w wykonaniu Natalii, gimnastyka, kalambury i zagadki logiczne, tworzenie ozdób wielkanocnych z wykorzystaniem techniki decupage. W części kulinarnej spotkania młodzież częstowała pysznym ciastem, upieczonym przez mamę Antoniego oraz przygotowała wraz z seniorami wiosenne kanapki i sałatki z produktów ofiarowanych przez rodziców. Wszystkie zajęcia zaproponowane przez uczniów miały nie tylko charakter rozrywkowy, ale, przede wszystkim, terapeutyczny, gdyż nic tak dobrze nie ćwiczy ciał i umysłów naszych seniorów jak zagadki, gimnastyka i zajęcia manualne.
Nauczyciele i rodzice mogą być dumni ze swych dzieci. Wzruszający był widok tych dwóch pokoleń przy jednym stole, które w ciągu kilku godzin po prostu dobrze się wspólnie bawiły. Myślimy, że uczniowie wyraźnie poczuli smak radości jaką daje sprawianie radości innym.

Anna Kobyłka

Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...
Wiosna i jesień...

czwartek, 28 marzec 2019 08:15

Profilaktycznie w "Jaskółce"

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie, bo rundką „Co u kogo słychać?”. Gdy już wszyscy pochwalili się ocenami czy innymi sukcesami, mogliśmy przejść do rozmowy o profilaktyce i o tym jak nie powinien funkcjonować człowiek. Na chwilę zagłębiliśmy się w świat, w którym wszyscy mają nadwagę, chodzą na ciągłe imprezy, nie stronią od niezdrowego jedzenia czy nawet poruszają się na specjalnych skuterach zamiast na własnych nogach. Zainspirowani wspólną burzą mózgów, ruszyliśmy do rysowania. W ruch poszły kredki, dzięki czemu na naszych kartkach pojawiły się ciekawe ilustracje właśnie takich „antyludzi”. Pełni wrażeń i refleksji przygotowaliśmy jedzenie dla wszystkich. Dziś częstowaliśmy się kanapkami z dżemem, serem, ogórkami, a na osłodę ciastkami. Po posiłku i uporządkowaniu sali przyszła pora na krótki pokaz samoobrony w wykonaniu Kasi. Mamy nadzieję, że nie będziemy nigdy w sytuacji, w której będziemy zmuszeni użyć tej wiedzy i umiejętności, ale nawet gdyby była taka potrzeba, to będziemy już przygotowani. Później grę zaproponował Robert. Zabawa w głuchy telefon przysporzyła nam wiele śmiechu i radości. Na koniec znalazła się nawet chwila na zabawy w niebieskiej sali. Pozostało tylko puścić iskierkę przyjaźni, po której rozeszliśmy się do domu obdarowani pamiątkami z wycieczki do Nadleśnictwa Kłodawa, słodkościami i innymi drobnymi gadżetami. Do zobaczenia za tydzień!

piątek, 22 marzec 2019 12:21

Obraz na aukcję

Dziś, 22 marca, Hospicjum Św. Kamila obdarowane zostało przez pana Wojciecha Plusta, znanego malarza gorzowskiego, obrazem zatytułowanym „Nadzieja.” Obraz ten autor przeznaczył na aukcję, służącą wsparciu finansowemu tutejszej placówki. Obraz został przekazany w ramie ufundowanej przez pana Andrzeja Dominiaka, który w ten sposób zwiększył jego wartość. Pan Andrzej stał się tym samym współdarczyńcą, za co jemu i panu Wojtkowi Plustowi serdecznie w imieniu wszystkich beneficjentów daru serdecznie dziękuję.

Marek Lewandowski

czwartek, 21 marzec 2019 11:41

"Jaskółki" na tropach wiosny

Dzisiejsze spotkanie „Jaskółek” odbyło się nad jeziorem Grabino w Nadleśnictwie Kłodawa. Najpierw spotkaliśmy się przy Miejskim Ośrodku Sztuki, gdzie wszyscy czekaliśmy na autokar. Po dotarciu nad jezioro, wybraliśmy się na krótki spacer po lesie, podczas którego pani Kasia z Nadleśnictwa Kłodawa opowiadała nam o gatunkach drzew oraz jak należy się zachowywać w lesie. Wytłumaczyła nam również, co to jest szkółka leśna i jak sadzi się drzewa. Po spacerze dostaliśmy krzyżówki o gatunkach drzew liściastych, którą każdy musiał sam rozwiązać. Następnie podzieliliśmy się na dwie drużyny. Kapitanem jednej była pani Ania, a drugiej pani Grażynka. Gra polegała na tym, że każdy musiał trzymać dwa sznurki do których był przyczepiony haczyk i tym haczykiem trzeba było złapać klocki, a następnie z nich ułożyć wieżę. Wygrała drużyna pani Ani. Po zabawie zjedliśmy kiełbaski z ogniska przygotowane przez Panią Kasię. Smakowały wyśmienicie! Podczas pobytu w lesie, nad jeziorem Grabino, szukaliśmy także pierwszych śladów wiosny. Widzieliśmy pierwsze listki na drzewach i krzewach, słuchaliśmy śpiewu ptaków, obserwowaliśmy pływające w parach łabędzie. Wiosna tuż tuż:)

czwartek, 14 marzec 2019 08:04

„Męska kuchnia” w Jaskółce

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy „Jaskółka” rozpoczęliśmy od opowiadania, jak minął nam tydzień. Mówiliśmy o naszych sukcesach naukowych, ale i o trudnych sprawach, z jakimi niektórzy z nas muszą mierzyć się w ostatnim czasie. Później dowiedzieliśmy się, że czekają nas zajęcia kulinarne. Dzisiaj rządziła „męska kuchnia” i hot-dogi. Każdy miał możliwość skomponować swojego hot-doga. Do wyboru mieliśmy ogórki, pomidory, sałatę, kapustę, kukurydzę i prażoną cebulkę. W tym czasie panie oraz niektórzy uczestnicy spotkania nakrywali do stołu, abyśmy mogli wspólnie zjeść przepyszne hot-dogi. Po posiłku posprzątaliśmy ze stołu i umyliśmy naczynia. Następnie wszyscy razem graliśmy w różne gry planszowe. Wspaniale bawiliśmy się grając w Masterchefa, twistera czy spędzając czas w niebieskiej sali. Po wszystkim puściliśmy iskierkę przyjaźni i w oczekiwaniu na kolejne spotkanie rozeszliśmy się do domów. Za tydzień kierunek Nadleśnictwo Kłodawa!

Po raz kolejny uczniowie wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Baczynie wykazali się ofiarnością, empatią i sympatią w odniesieniu do hospicyjnych podopiecznych. Tym razem przygotowali – z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet – własnoręcznie wykonane upominki, tulipany i ciasta, a także obdarowali nasze seniorki z Działu Pobytu Dziennego upominkami w postaci kosmetyków: perfum, balsamów, kremów itp. Paniom przebywającym w oddziale szpitalnym Hospicjum Św. Kamila młodzież i dzieci pod okiem wychowawców przygotowała z kolei własnoręcznie wykonane laurki z okolicznościowymi życzeniami, które były znaczącym i budzącym uśmiech wdzięczności dopełnieniem do ślicznych wspomnianych już wcześniej tulipanów. Te ostatnie zrobiły szczególne wrażenie nie tylko na paniach, jako że były finezyjnie uszyte z kolorowych materiałów i opakowane w celofan, co dawało wrażenie oryginalności, wzmocnionej estetycznymi doznaniami.

Za wszystkie dowody pamięci, które naszym chorym zawsze sprawiają wiele niekłamanej radości, z całego serca bardzo dziękuję w imieniu własnym i wszystkich osób obdarowanych.

Dorota Trojanowska

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top