program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

piątek, 15 lipiec 2016 11:23

Odpust w Hospicjum

14 lipca każdego roku przypada dzień patronalny świętego Kamila de Lellis, czyli patrona naszego Hospicjum. W tym roku dzień ów przypadł w czwartek i był szczególną okazja do modlitwy we wszystkich intencjach dotyczących naszych hospicyjnych chorych i osób z naszą placówką związanych. O godzinie 11.00 nasz hospicyjny kapelan, ksiądz Antoni, odprawił uroczystą Mszę św. odpustową, w której uczestniczyli nasi podopieczni z Działu Pobytu Dziennego, goście z zewnątrz, w tym siostra Michaela Rak, która wykroiła kilka godzin ze swojego urlopu, by być a gorzowskimi hospicjantami. Po Mszy św. było kilka chwil wzruszeń przeplatanych wspomnieniami, jako że w Hospicjum w dalszym ciągu pracują osoby, które współpracowały jeszcze z siostrą Michaelą i to one przede wszystkim wpadały w jej ramiona i... w orbitę wspomnień. Nie było typowych dla odpustów kramów z zabawkami i cukrową watą, za to było spotkanie przy kawie i herbacie, co miało podkreślić istnienia także pozasakralnego składnika odpustowej uroczystości. W sumie oprawa odpustu była skromna, choć radosna w swoim duchowym wymiarze.

Święty Kamilu, czuwaj i módl się za nami!

Siostrze Michaeli dziękujemy za radość, jaką nam sprawiła swoim pojawieniem się w hospicyjnych progach oraz życzymy, by wileńskie Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki – jej litewskie dziecko – dobrze służyło chorym, a zespół ludzi, którymi siostra kieruje znajdował w sobie siły do niesienia posługi potrzebującym opieki i wsparcia. Życzymy też sukcesów w realizacji kolejnego zamierzenia – utworzenia hospicjum dziecięcego.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

poniedziałek, 27 czerwiec 2016 11:14

Dzień Dziecka

Że Dzień Dziecka może trwać cały rok przekonali się organizatorzy i uczestnicy sobotniego spotkania w „ogrodach" Hospicjum Św. Kamila. Inicjatywa wyszła od pielęgniarek: „Zróbmy coś dla n a s z y c h dzieci z hospicjum domowego. Niech to będzie, na przykład, dzień dziecka." I tak się stało. Z braku wolnego terminu w okolicy MDD, na czas spotkania wybrana została sobota, 25 czerwca. Przygotowania trwały ponad miesiąc. Zaczęło się od koncepcji, a skończyło na zamku dmuchanym, grillu, występie aktorskim, wykładach, upominkach, zumbie, tortach, ciastach, i innych, pomniejszych atrakcjach. Dla rodziców dzieci przygotowane zostały spotkania, najpierw z panią Karoliną Antczak-Gnutek z Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, która przedstawiła stan prawny i wynikające z niego możliwości pozyskiwania środków finansowych np. na specjalistyczny sprzęt (w tym rehabilitacyjny) a potem z paniami Magdaleną Inczewską i Joanną Kubiak-Grzegorz, zajmującymi się problemami żywienia osób (zwłaszcza dzieci) z chorobami przewlekłymi. Pytań było wiele, podobnie jak i problemów, z którymi na co dzień spotykają się rodzice dzieci chorych. Na szczęście pani doktor M. Inczewska, pediatra, wykazała się i cierpliwością, i wiedzą, i empatią, służąc rodzicom dzieci swoimi fachowymi radami.

Podczas spotkań, a i zabaw, opiekę nad chorymi dziećmi sprawowały hospicyjne pielęgniarki. Rodzeństwo dzieci chorych zabawiała (profesjonalnie) bajkowa ŻABKA, w którą wcieliła się aktorka Teatru im. J. Osterwy, pani Bożena Pomykała-Kukorowska.

Było coś dla ducha, a i dla ciała coś się znalazło. Wspaniałe ciasta przywiozła ze Strzelec Krajeńskich wspaniała para, pani Andżelika i pan Piotr. Przepyszne torty ufundowali: Cukiernia TARTA Maria Szlichter i oraz Cukiernia OLEK, a potrawy z grilla serwował pan Robert Marchewka, pracownik Hospicjum.

Dzieci miały możliwość skorzystania z zawsze wielkiej atrakcji, jaką jest poskakanie na wypełnionym powietrzem dmuchanym zamku. Tym razem atrakcję stępił żar lejący się z nieba, przez co chwila zabawy zawsze kończyła się obfitym potem i długimi minutami dochodzenia do stanu wyjściowego. Za to zumba, prowadzona przez panią Joannę Najdek, na co dzień hospicyjną fizjoterapeutkę, sprawiała radość i maluchom, i dorosłym.

Wszystkim wymienionym osobom, o ogromnej empatii i miłości, które wraz z pielęgniarkami ofiarowały swój czas i wysiłek, by sprawić radość dzieciom z Hospicjum Domowego dla Dzieci „Oskara i Róży" oraz wesprzeć ich rodziców w funkcjonowaniu w trudnych uwarunkowaniach środowiska wewnętrznego i zewnętrznego, składamy serdeczne Bóg zapłać. Niech odczucie satysfakcji połączonej z radością ze sprawienia radości innym towarzyszy Państwu każdego dnia, a ubogacana łaską Stwórcy będzie źródłem dalszych natchnień i pokoju ducha.

Magdalena Michalewska

Marek Lewandowski

Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka

czwartek, 23 czerwiec 2016 09:26

Festyn rodzinny "Jaskółki"

Dzisiaj w Jaskółce odbył się festyn rodzinny. W ten sposób podsumowaliśmy kolejny rok naszych środowych spotkań. W festynie uczestniczyli także nasi bliscy: rodzice, rodzeństwo, przyjaciele. Obecni byli także wolontariusze, dyrektor Hospicjum świętego Kamila Marek Lewandowski oraz dyrektor gorzowskiego teatru Jan Tomaszewicz. Podczas festynu atrakcji było bardzo dużo. Aktorzy gorzowskiego teatru imienia Juliusza Osterwy przedstawili spektakl „Wierszyki wybryki", bawiliśmy się na dmuchanym zamku, pani Ola i pani Gosia malowały dziecięce buzie, a pan Norbert czuwał nad pysznymi kiełbaskami z grilla. Rodzice przynieśli pyszne ciasta i ciasteczka. Pogoda dopisała i wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, ostatni "goście" wyszli późnoooo po 19 :). To był bardzo miły czas. Spędziliśmy go rozmawiając (poważne i wesołe), uczestnicząc w różnych grach i zabawach. Podziękowaliśmy też z całego serca naszym wychowawcom, wolontariuszom i wszystkim Dobrym Ludziom, którzy służyli nam pomocą i na których zawsze możemy liczyć. W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Nadleśnictwo Kłodawa, otrzymaliśmy pysze pączki z Cukierni Śnieżka, wyjazd do Parku Narodowego Ujście Warty został wsparty przez Bank Zachodni WBK – w ramach projektu Bank Dziecięcych Uśmiechów. Podczas festynu aktorzy wystąpili dla nas charytatywnie, a wielki dmuchany zamek „sprezentowała" nam pani Edyta Szematowicz szefowa firmy MEGALAND, a czuwali nad nim pan Piotr Szematowicz i jego syn Hubert. Gry planszowe, sprzęt sportowy i piękne nagrody w konkurach zostały dotowane z Urzędu Miasta w ramach projektu „Wspieranie dzieci i ich rodzin przed wykluczeniem społecznym, zagrożeniem alkoholizmem i patologią społeczną". Wszystkim dziękujemy!!!

Teraz już planujemy wakacje - nasze wspólne kolonijne. Życzymy wszystkim pięknego czasu wakacyjnego i do zobaczenia we wrześniu!

Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...
Festyn rodzinny...

piątek, 17 czerwiec 2016 13:14

"Jaskółka" 15 czerwca 2016

Na dzisiejszym spotkaniu Jaskółki zasiedliśmy przy jednym stole i rozmawialiśmy na temat przyjaźni. Zajęcia o przyjaźni, o tym czym jest i dlaczego jest taka ważna w naszym życiu, prowadziła pani Aleksandra. Po wysłuchaniu bajki, pisaliśmy listy do przyjaciół i rysowaliśmy dla nich obrazki. (Mateusz podpowiada, że on narysował książkę, bo książka jest bardzo dobry przyjacielem – wiele może nas nauczyć). Zrobiliśmy też ziemniaczaną zapiekankę, która wszystkim smakowała.
(Zapiekanka ziemniaczana nawiązywała do Niemiec, po których w tym miesiącu podróżujemy placem po mapie i nie tylko - byliśmy przecież w ZOO w Berlinie)

Ala, Wiktoria, Mateusz, Martyna

poniedziałek, 13 czerwiec 2016 11:44

Korowód wrażliwości – odwołany

Siła przygotowań, jakby powiedział Onufry Zagłoba, poszła na marne. VI edycję Korowodu wrażliwości organizatorzy przedsięwzięcia odwołali. Prognozy pogody na najbliższe trzy dni mówią niezmiennie o opadach deszczu a nawet burzach. Nie chcąc narażać dzieci, które są głównymi uczestnikami Korowodu, na przemoczenia i przeziębienia, postanowiliśmy jak wyżej. Dziękujemy wszystkim, którzy włożyli duży wysiłek organizacyjny w przygotowania przemarszu maluchów przez nasze Miasto, także tym, którzy postawili się do dyspozycji organizatorów – firmom, instytucjom i osobom fizycznym.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na (wyremontowanych) ulicach Gorzowa na kolejnym święcie wrażliwości już bez niespodzianek pogodowych.

W imieniu wszystkich organizatorów – Marek Lewandowski,

dyrektor Hospicjum Św. Kamila

poniedziałek, 13 czerwiec 2016 10:04

Korowód wrażliwości – komunikat

Już jutro, 14 czerwca, z placu obok katedry wyruszy ulicami miasta VI KOROWÓD WRAŻLIWOŚCI.

No właśnie, wyruszy, o ile nie storpeduje go DESZCZ!

Wszystko przygotowane. Przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielami zawiesiły już swoje żonkilowe stroje na wieszakach. Zawsze nam życzliwy TEATR – w pełnej gotowości. Prowadzący Korowód pan Cezary Żołyński – już wkłada kostium. Żonkile dla mieszkańców – czekają w koszykach. Amfiteatr także czeka.

Mamy nadzieję, że pogoda kocha maluchy i będzie nam przychylna. W przeciwnym razie... Lepiej nie mówić. Ale cóż, będziemy zmuszeni Korowód odwołać. Stosowny komunikat ukaże się na naszej stronie internetowej.

Marek Lewandowski – w imieniu wszystkich organizatorów...

poniedziałek, 13 czerwiec 2016 09:09

Korowód Wrażliwości 2016

Szanowni Państwo,

14 czerwca (wtorek) o godzinie 11.00 z Placu Katedralnego, zwanego oficjalnie Starym Rynkiem, wyruszy do Amfiteatru VI Korowód Wrażliwości, w którym wezmą udział przedszkolaki ze wszystkich przedszkoli naszego miasta i miejscowości podgorzowskich. Zaproszenie do udziału w Korowodzie otrzymały też szkoły.

Ideą przewodnią Korowodu jest zwrócenie uwagi Gorzowianom każdego wieku na potrzebę bycia empatycznym, wrażliwym, szczodrobliwym w dzieleniu się z potrzebującymi (radościami, uśmiechem, dobrym słowem, obecnością); krótko mówiąc – zwracanie uwagi na innych, bo może wśród nich są tacy, którzy potrzebują pomocy.

Organizatorem VI edycji Korowodu Wrażliwości jest 5 przedszkoli miejskich i Hospicjum Św. Kamila.

Solidarność uczestników Korowodu z ludźmi potrzebującymi pomocy wyraża się w żonkilowych akcentach i żółtej barwie strojów. W Amfiteatrze nastąpi finał imprezy z udziałem „Buziaków", po którym najmłodsze dzieci wrócą do przedszkoli na obiad i... leżakowanie.

Do imprezy może nie dojść w przypadku opadów deszczu.

Zapraszamy media – Radio, Telewizję i Prasę do obejrzenia, skomentowania i przybliżenia mieszkańcom nie tylko Gorzowa idei towarzyszącej Korowodowi.

W imieniu organizatorów:

Marek Lewandowski – dyrektor Hospicjum Św. Kamila

We wtorek, 7 czerwca 2016 r. gościliśmy w naszej hospicyjnej placówce Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), pana dra Adama Bodnara, który gościł u nas w ramach konsultacji z organizacjami pozarządowymi województwa lubuskiego. Podczas wizyty gość i towarzyszące mu osoby miały okazje zapoznać się szczegółowo z istotą opieki hospicyjnej na przykładzie rodzajów działalności, prowadzonych przez gorzowskie Hospicjum Św. Kamila. A ponieważ nasze hospicjum, realizując misję wpisaną do statutu, świadczy także usługi i sprawuje opiekę nad osobami innymi niż osoby chore na nowotwory, pokazaliśmy i powiedzieliśmy naszym gościom o opiece postterminalnej nad dziećmi osieroconymi w ramach świetlicy „Jaskółka", o podopiecznych z hospicyjnego Działu Pobytu Dziennego, czy wreszcie o naszym Dziale Fizjoterapii, gdzie w warunkach ambulatoryjnych codziennie obsługiwanych jest ok. 100 osób. Z Rzecznikiem Praw Obywatelskich podzieliliśmy się też niektórymi naszymi problemami, które Rzecznik wysłuchał ze zrozumieniem.

Krótka, bo zaledwie godzinę trwająca wizyta, miała swój ciąg dalszy w Stowarzyszeniu Brata Krystyna, najpierw przy ul. Słonecznej, a więc w Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II, a potem w Ośrodku Kolonijno Sportowo-Wypoczynkowym w Długiem. Podczas spotkania z wolontariuszami, pracownikami i z członkami Zarządu Stowarzyszenia Brata Krystyna goście z Warszawy mieli okazje poznać szerokie spektrum spraw o charakterze pomocowym, jakimi zajmuje się każdego dnia Stowarzyszenie. Prezentacji dokonań popularnego w Gorzowie „Brata Krystyna" dokonywał Prezes Zarządu, pan Augustyn Wiernicki. Ożywiona dyskusja na tematy, którymi zajmuje się Stowarzyszenie, trwała także podczas obiadu.

Podsumowania obydwu spotkań dokonał RPO na swojej stronie internetowej. Przyznajemy nieskromnie, że tytuł nadany relacji z tych spotkań mile nas zaskoczył i pogłaskał nasze ego. Wspomnianej relacji można szukać, wpisując w Google frazę: Gorzowskie imperium miłosierdzia.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top