program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

piątek, 08 marzec 2019 08:06

Spotkanie "Jaskółek" 6.03.2019

Kolejne „Jaskółkowe” spotkanie - jak co tydzień - zaczęliśmy od rundki „Co u kogo słychać?”. Chwaliliśmy się ocenami, które udało nam się zdobyć w szkole, tymi lepszymi i trochę gorszymi. Po naszym kółeczku całą grupą poszliśmy do kaplicy hospicyjnej w związku ze środą popielcową. Dziś rozpoczynamy 40-dniowy post, który zakończy się świętami Wielkiej Nocy.

Po nabożeństwie wróciliśmy do sali, gdzie czekała już na nas pani Agata, która dzisiaj przeprowadziła nam warsztaty ,,Rozmowa o rozmowie ". Wspólnie doszliśmy do wniosku, że łatwiej jest rozmawiać z ludźmi, których się zna oraz z tymi, którzy są w jakimś stopniu do nas podobni. Pani Ania i pani Grażynka w tym czasie przygotowywały nam pyszne kanapki - z serem i dżemem - które później wszyscy razem zjedliśmy.

Jedna z naszych koleżanek – Wiktoria - przygotowała nam dzisiaj super grę ,,Zgadnij kim jesteś". Każdy z nas losował karteczkę i przez zadawanie pytań reszcie grupy, musiał zgadnąć, kim lub czym jest. To było bardzo ciekawe:)

piątek, 01 marzec 2019 07:48

Tłusta środa w Jaskółce

Ponieważ spotkania Jaskółek odbywają się w środy, postanowiliśmy przenieść tłusty czwartek właśnie na środę. Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy okazję wspólnie zajadać się pysznymi pączkami i kanapeczkami. Pani Asia poprowadziła dla nas fantastyczne zajęcia plastyczne, podczas których zabarwialiśmy sól, a następnie kolorowaliśmy nią mandale. Wyszły przy tym niesamowite obrazki, a niektórzy z nas tak się przy tym pobrudzili, że sami wyglądali jak dzieła sztuki! Po zajęciach plastycznych graliśmy w grę przygotowaną przez Mateusza - jednego z naszych świetlicowych podopiecznych. Bawiliśmy się przy niej świetnie! Jaskółeczki zaczynają same organizować pewne atrakcje i już mamy chętną Jaskółkę, która wymyśli zabawę na następny tydzień. Jesteśmy bardzo ciekawi, co dla nas przygotuje.

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy rozpoczęliśmy tradycyjnie, od opowiedzenia sobie nawzajem, jak nam minął ostatni tydzień. Po tym, jak wszyscy opisali minione dni, dowiedzieliśmy się, że głównym punktem spotkania będą zajęcia prowadzone przez znaną wszystkim panią Anię. Miały one na celu lepsze poznanie nas samych, a także bliższe zapoznanie się z innymi uczestnikami. Podczas tych zajęć mieliśmy za zadanie m.in ustawić się, najpierw według wzrostu, a potem w kolejności alfabetycznej. Wszystkim także bardzo podobało się rysowanie swoich autoportretów oraz opisywanie ich. Następnie nadeszła pora na posiłek, czyli kanapki z różnymi dodatkami. Ostatnim elementem spotkania była gra w planszówki i zabawa w niebieskiej sali.

Z b i ó r k a P u b l i c z n a 2019 r.

O G Ł O S Z E N I E

Uprzejmie informujemy, że ruszamy z przygotowaniami do kolejnej Zbiórki Publicznej na rzecz Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp.

Odbędzie się ona w dniu 11 kwietnia 2019 r.

Spotkania w powyższej sprawie odbędę się:

1) 25 lutego (poniedziałek) o godz. 16:00 z Przedstawicielami Parafii

2) 26 lutego (wtorek) o godz. 16:00 z Koordynatorami Szkół.

Serdecznie zapraszamy!

wtorek, 19 luty 2019 09:04

Ks. Antoni emigruje do Winnego Grodu

Według nieoficjalnych doniesień, w związku pojawieniem się nieoczekiwanych potrzeb kadrowych w zielonogórskiej konkatedrze, emigruje z Gorzowa Wielkopolskiego hospicyjny i szpitalny kapelan, ks. Antoni Trzyna, który rolę tę pełnił przez blisko sześć lat. Przed księdzem Antonim nowe zadania i nowe wyzwania duszpasterskie, a Hospicjum Św. Kamila czeka na jego następcę.

Tymczasem, w piątek 15 lutego, hospicyjna załoga, wolontariusze i członkowie hospicyjnego Stowarzyszenia, oficjalnie pożegnali ks. Antoniego, który jeszcze w sobotę i niedzielę odprawiał w tutejszej kaplicy pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego ostatnie dwie Msze św. Piątkowa liturgia, sprawowana przez (jeszcze) naszego kapelana była okazją do wyrażenia mu podziękowań za wspomniane lata posługi, ale też do złożenia życzeń wzrastania w miłości ku świętości jego samego, a także do prowadzenia przez niego ku świętości owiec z powierzonej mu owczarni Pana. Były też kwiaty, upominki – między innymi dar w postaci stuły z nadrukiem nazwy i hospicyjnego loga – i pożegnalna herbatka.

Wszystko ma swój czas, jak mówił Kohelet. W życiu (nie tylko kapłańskim) koniec jednego okresu jest początkiem kolejnego, co nierozerwalnie wiąże się z nowymi wyzwaniami. Dla nas wszystkich, żyjących hospicyjną rzeczywistością, oczywistym jest, że nie jesteśmy tu za karę, a nasza tu obecność nie była przypadkiem. Jedynie odkrycie celu i sensu naszego tu powołania jest rzeczą, którą każdy z nas musi sam odkrywać.

Tak więc, Drogi Księże Antoni, sur sum corda i do przodu, by z łaską Bożą podnosić kolejne nitki Jego zadań.

Marek Lewandowski & Co

piątek, 15 luty 2019 12:40

Goście z Lichenia Starego

W środę, 13 lutego, gościliśmy delegację z Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym, na czele której stała pani Katarzyna Muzykiewicz, Dyrektor licheńskiej placówki. W czteroosobowym składzie delegacji był też lekarz hospicyjny i informatycy. Wizyta miała charakter roboczy i dotyczyła stosowania narzędzi informatycznych, służących wykorzystywaniu ich w prowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej. Była też okazja do wymiany wielu uwag i doświadczeń z zakresu prowadzenia hospicjów i uwarunkowań zewnętrznych, w tym prawnych, w jakich przychodzi pracować zespołom hospicyjnym. Naszych gości nie wypuściliśmy z hospicyjnych progów głodnymi, hołdując tym samym staropolskiej zasadzie: „Bóg w dom, gość w dom,” a o gości dbać należy.

Z tego miejsca pozdrawiamy całą licheńską załogę, życząc Wam wytrwałości i Bożej opieki na niełatwych drogach hospicyjnych zmagań.

Marek Lewandowski

Arkadiusz Wiśniewski

czwartek, 14 luty 2019 08:40

Kulinarne spotkanie "Jaskółek"

Kolejne jaskółkowe spotkanie było bardzo smaczne! Wspólnie przygotowaliśmy muffinki. Potrzebne składniki to między innymi: mąka, cukier, proszek do pieczenia, jogurt naturalny i borówki amerykańskie. Wspólna praca w kuchni była ciekawym doświadczeniem. Wiele nauczyliśmy się i postaramy się muffinkowy przepis wykorzystać w naszych domach. Podczas gdy nasze wypieki były w piekarniku, zasiedliśmy przy stole i rozmawialiśmy. Po zjedzeniu babeczek graliśmy w różne gry. W ruch poszły planszówki, piłkarzyki i twister. Bardzo miło spędziliśmy kolejne popołudnie. Czekamy na następne spotkanie w przyszłym tygodniu. Do zobaczenia!

wtorek, 12 luty 2019 23:11

Światowy Dzień Chorego AD 2019

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Chorego brzmi: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.” Ks. bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, w kontekście tym przypomniał, że „Pan Jezus powiedział to do Apostołów, kiedy wyposażał ich w misję głoszenia Ewangelii i to jest dla nas bardzo zobowiązujące. Musimy codziennie uświadamiać sobie, że jesteśmy dłużnikami, bo otrzymaliśmy od Boga niezwykłe dary i to w takiej ilości, że trudno to ogarnąć sercem i myślą. Wśród nich jest życie i zdrowie. Mając świadomość tych wielkich darów, z których codziennie korzystamy, trzeba popatrzeć, czy brat i siostra idący z nami w pielgrzymce wiary nie potrzebują od nas czegoś, co by było dla nich wsparciem.”

Nie pamiętam, kto powiedział, że ból otoczony miłością nabiera niesamowitej wartości, ale wiem, że to prawda, którą każdego dnia weryfikuje życie. Tej prawdzie podlegają wszyscy, którzy przechodzą przez progi hospicjów, w tym i Hospicjum Św. Kamila: chorzy, wolontariusze, personel medyczny i pozamedyczny, członkowie rodzin osób chorych. Obchody Światowego Dnia Chorego mają o tym przypominać, a nawet uświadamiać o tej prawdzie tych, którzy tej prawdy nie doświadczyli.

Nasze, hospicyjne, obchody rozpoczęły się 11 lutego Mszą św. odprawiona przez ks. Bogusława Kaczmarka, proboszcza Parafii Pierwszych Męczenników Polski, reprezentującego w tym dniu ks. biskupa ordynariusza, Tadeusza Lityńskiego, oraz kapelana hospicyjnego, ks. Antoniego Trzynę. W trakcie Mszy św. chorym udzielony został Sakrament Namaszczenia Chorych. Na zakończenie liturgii Mszy św. list Wojewody Lubuskiego, pana Władysława Dajczaka, adresowany do chorych, pracowników i wolontariuszy, odczytała pani Bożena Chudak, Dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, która chwilę potem, wraz z panią Małgorzatą Domagałą, Wiceprezydentem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, a także ze wspomnianymi kapłanami i Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, wręczyła chorym Hospicjum Stacjonarnego i podopiecznym Działu Pobytu Dziennego, kwiaty-upominki. Dla niektórych chorych był to moment szczególnie wzruszający, bo – jak powiedział jeden z pacjentów –„są to pierwsze kwiaty, jakie otrzymałem w moim życiu.”

Po tej części hospicyjnych obchodów Światowego Dnia Chorego nastąpił akcent artystyczny; o szczególne doznania duchowe zadbał niezawodny Chór Cantare, którego członkowie zaśpiewali kilka pięknych starych polskich pieśni i piosenek.

Chórowi, wszystkim, którzy uświetnili obchody ŚDC, także tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a także Wojewodzie Lubuskiemu i Prezydentowi Miasta – w imieniu swoim i chorych – składam serdeczne podziękowania: Bóg zapłać.

Marek Lewandowski

Kolejne spotkanie w świetlicy rozpoczęliśmy od opowiedzenia sobie nawzajem jak minął nam ostatni tydzień. Następnie losowaliśmy bardzo ciekawe pytania, którymi wymienialiśmy się nawzajem. Oto przykłady pytań: „Co by było, gdyby każdy wygrał 1 milion złotych?” lub „Co by było, gdyby każdy 12 latek mógł zostać prezydentem?”. Każdy z nas miał inne zdanie na dany temat. Odpowiedzi były bardzo interesujące, kreatywne, mogliśmy poćwiczyć swoją wyobraźnię. Potem był czas na posiłek. Wolontariusze młodzieżowi porozkładali na stół talerze i szklanki, a dorosłe panie wolontariuszki przygotowały tosty. Po skończonym posiłku był czas na kolejną myślową zabawę. Zostaliśmy podzieleni na cztery drużyny. W takich grupach graliśmy w zmodyfikowaną grę „państwa miasta”, w której musieliśmy wymyślić emocję, pasję, zwierzę, rzecz i roślinę na daną literę. Spotkanie zakończyliśmy zabawą w niebieskiej sali i graniem w planszówki

czwartek, 31 styczeń 2019 08:41

Pierwsze spotkanie Jaskółek po feriach

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy opowiadając sobie jak spędziliśmy ferie zimowe. Wszyscy wspominaliśmy wspólnie spędzony czas w Myśliborzu. Było super! Dziś w świetlicy odwiedziła nas pani Weronika Wasiak, która jest pszczelarzem. Opowiedziała nam wiele interesujących informacji na temat życia pszczół. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi o tym jak wyglądają, jak przebiega ich życie, gdzie mieszkają i co robią oraz jaki bardzo są pożyteczne. Mieliśmy okazję obejrzeć prawdziwy ul, który pani Weronika przywiozła ze sobą. Mogliśmy także spróbować naturalny miód. Chętni przymierzali strój, jaki noszą pszczelarze. Po prezentacji usiedliśmy do stołu i zjedliśmy pyszne kanapki. Następnie zabraliśmy się do rysowania własnych pszczół - każda z nich była bardzo wyjątkowa. Nasze wspaniałe rysunki podarowaliśmy pani Weronice. Na zakończenie podsumowaliśmy dzisiejsze słodkie spotkanie.

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top