program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

piątek, 25 marzec 2016 10:54

Życzenia świąteczne

W potopie wielu nienapawających optymizmem informacji napływających ze świata, ta jedna wiadomość – choć z punktu widzenia człowieka odartego z Boga, okrutna – ma w sobie potencjał nieskończonej szczęśliwości: Chrystus Zmartwychwstał! Kiedy obudzimy się w poranek wielkanocny, optymizm i radość płynące z tego faktu staną się rzeczywistością. Tą samą, jaka miała miejsce dwa tysiące lat temu. Tak jak tą samą rzeczywistością poprzedzającą ów poranek jest rzeczywista obecność – Męka i Śmierć – Chrystusa na tysiącach ołtarzy całego świata w każdym dniu sprawowania Najświętszej Ofiary. Owa Męka i Śmierć, i Zmartwychwstanie niech będą dla wszystkich czytających te słowa potężną inspiracją do czynienia ze swojego życia przestrzeni miłości. Miłości, która wyzwala i uzdalnia. Miłości, która przemienia i nadaje sens każdemu ludzkiemu działaniu, a bez której wszystko jest – powtarzając za Koheletem – marnością.

Życząc Wam, Drodzy Przyjaciele hospicyjnych dróg, spotkania ze zmartwychwstałym Jezusem, życzę – w imieniu wszystkich współpracowników, wolontariuszy i członków Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila – by On Wam błogosławił, prowadząc Drogą ku Prawdzie i Życiu.

Marek Lewandowski

czwartek, 24 marzec 2016 12:24

SPOTKANIA WIELKANOCNE

We wtorek 22.03.2016 roku hospicyjne progi odwiedziła młodzież z klasy 5A i 4C ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gorzowie Wlkp. pod opieką pani Bernadetty Słomki oraz pani Joanny Góreckiej. Wraz z pięknymi życzeniami świątecznymi, podopieczni zostali obdarowani kolorowymi, ręcznie wykonanymi kartkami wielkanocnymi.

To jednak nie był koniec przyjemnych odwiedzin, bowiem przed południem spotkaliśmy się z dziećmi grupy IV zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 32. Wraz z przedszkolakami zawitały do nas pierwsze oznaki wiosny i zbliżających się świąt: kurki, kogucik, króliczek czy Pani Wiosna z koszyczkiem wypełnionym jajkami i kwiatami. Po wesołym, pełnym piosenek i tańców występie dzieci obdarowały naszych podopiecznych czekoladowymi jajkami, zaś my, w podziękowaniu za odwiedziny, przekazaliśmy własnoręcznie zrobione zające ze słodką niespodzianką. Nie spodziewaliśmy się, że przyniosą dzieciom aż tyle radości!

Wszystkim dziękujemy za odwiedziny i życzymy, by Święta Wielkanocne spędzone były w gronie najbliższych, a w sercach gościła radość i spokój.

SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...
SPOTKANIA WIELK...

czwartek, 24 marzec 2016 09:32

"Jaskółka" 23 marca 2016

Większość z nas przygotowuje się już do Świąt Wielkiej Nocy. W domach zajmujemy się porządkami, myślimy też o przedświątecznych zakupach. Nam udało się znaleźć trochę wolnego czasu i – jak zwykle w środę - spotkaliśmy się w Jaskółce. Nie po to by sprzątać, tylko aby miło spędzić czas. Przywitaliśmy się, podzieliliśmy się wrażeniami z minionego tygodnia, obejrzeliśmy śliczną pracę o wiośnie (tylko Hania odrobiła „zadanie domowe" i namalowała WIOSNĘ). Cieszyliśmy się z odwiedzin kolegów i koleżanek, którzy pojawili się u nas po dłużej przerwie. Następnie spacerkiem udaliśmy się do Kina 60 Krzeseł na film animowany „Złoty koń". To bajka opowiadająca o miłości, o walce dobra ze złem, o wytrwałości, odwadze i sile.

Po filmie uczestniczyliśmy w warsztacikach, które poprowadziły panie Grażyna i Agnieszka. Rozmawialiśmy o tym, co jest w życiu ważne, co daje nam szczęście, jak osiągać wyznaczone cele - te małe i większe.

To było miłe popołudnie.

Do zobaczenia za tydzień na naszym spotkaniu Wielkanocnym.
Kamila, Ewelina, Justyna

piątek, 18 marzec 2016 08:03

"Jaskółka" 16 marca 2016

Dzisiaj zebraliśmy się w Hospicjum jak zawsze o godzinie 16.00. Przywitaliśmy się, stojąc w kółku, mówiliśmy, co u nas słychać, jak minął nam ostatni tydzień. Następnie wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Nadleśnictwa Kłodawa – Leśnictwo Nierzym. Przywitali nas państwo z nadleśnictwa, pani Agnieszka i pan Mariusz. Razem z nimi chodziliśmy po lesie szukając wiosny. Znaleźliśmy m.in. tamy bobrów, łabędzie, hubę i drzewa nadgryzione przez bobry, szczawik zajęczy - jedna z pierwszych zielonych roślinek wiosennych. Fotografowaliśmy przyrodę, w obiektywie małe rzeczy wyglądają zupełnie inaczej. Następnie udaliśmy się na ... ognisko! Czekały tam na nas kiełbaski, bułki, słodycze, owoce i gorącą herbata. W czasie posiłku i po nim bawiliśmy się z panią Gosią, panią Ola i panią Agnieszką w berka i zwierzonaśladowanie - polegające na chodzeniu jak zwierzęta leśne. Na zakończenie podziękowaliśmy naszym Leśnym Opiekunom, podsumowaliśmy cały dzień i pobiegliśmy do autokaru. To był miły i przyjemny wyjazd na poszukiwanie Wiosny, szkoda, że taki krótki.

Jaskółkowi Poszukiwacze Wiosny

poniedziałek, 14 marzec 2016 07:44

"Jaskółka" 9 marca 2016

Dzisiaj w Jaskółce królowała Chorwacja. Wszyscy zaangażowaliśmy się w przygotowanie chorwackich dań – sałatki i deseru. Sałatka miała dużo składników, wszyscy kroiliśmy je i mieszaliśmy. Deser to były smażone, skarmelizowane banany. Można je podawać z serkiem truskawkowym i rodzynkami. U nas właśnie taka wersja miała najwięcej zwolenników. Później niektórzy z nas odrabiali lekcje, inni grali w gry planszowe, a reszta szalała w niebieskiej sali, bawiąc się w zbijaka i skakanie po poduszkach. Było fajnie.

Składniki do sałatki po chorwacku:

· makaron ekspresowy

· papryka

· jajka

· ogórek konserwowy

· szczypiorek

· kukurydza

· szynka

· przyprawy do smaku

· majonez

Notatkę pisały: Ala i pani Ola.

piątek, 04 marzec 2016 08:39

"Jaskółka" 2 marca 2016

W marcu podróżujemy po Chorwacji. Z nasza podrożą związane było zadanie, by na mapie Europy, która znajduje się w Niebieskiej Sali, znaleźć Chorwację, jej stolicę, morze, góry i trasę z Polski. Na samym początku usiedliśmy w „kółku" i powiedzieliśmy, co u nas słychać. Potem odrabialiśmy lekcje, a niektórzy pisali dyktando. Graliśmy w Dooble [czyt. Duble], zjedliśmy kanapki z serem i ogórkiem oraz dżemem porzeczkowym. Zgadywaliśmy położenie Chorwacji, szukaliśmy też Ameryki. Justyna, Marika i Kasia wyobraziły sobie, iż są na statku płynącym po morzu, a tak naprawdę były na dużych poduszkach. W międzyczasie Martyna, Klaudia i Wojtek bawili się w „Zgadnij, o czym myślę". Klaudia zadawała bardzo trudne zagadki, ...ale po długich namysłach udawało się je rozwiązać.

Dziś również pod koniec spotkania jedliśmy różne owoce, które na co dzień występują w Chorwacji. Nabijaliśmy na szaszłykowe patyki:

- banany,

- jabłka,

- melona,

- mandarynki,

- winogrona.

Owocowa przekąska była pyszna i dala nam dużo energii. ( Niektórzy pierwszy raz zjedli melona:)

Notatkę napisali:

Klaudia S., Wojtek, Martyna, Justyna.

poniedziałek, 29 luty 2016 13:28

Luty w "Jaskółce"

Luty w świetlicy Jaskółka był bardzo urozmaicony. Podróżowaliśmy (wirtualnie) po krajach skandynawskich. Rozmawialiśmy o ich stolicach, o tradycjach i zwyczajach, jakie pielęgnowane są w Szwecji, Norwegii i Danii.

W środę popielcową razem z siostrą Agnieszką śpiewaliśmy pieśni, przygotowując się do mszy, podczas której każdy z nas pełnił jakąś funkcję.

W „tłustą środę" jedliśmy pyszne pączki i smaczne faworki. Faworki - inaczej chrusty – zrobiliśmy samodzielnie, przy pomocy wolontariuszek z gastronomika. Niespodzianką dnia były rozpływające się w ustach pączki, za które bardzo dziękujemy cukierni „Śnieżka". Wszystko było pyszne, a o kaloriach tego dnia nie myśleliśmy zbyt dużo.

Kolejna środa była szwedzkim dniem w Jaskółce. Upiekliśmy pyszne szwedzkie ciasteczka. Były one z orzechami i cynamonem. Mniam, mniam...:) Graliśmy też w różne gry, między innymi w „5 sekund", „Monopol", „Double". Było dużo emocji, zdrowej rywalizacji i śmiechu.

W ostatnią środę lutego wysłuchaliśmy bajki. Opowieść o rodzinie, której członkowie zawsze pomagają słabszym i potrzebującym, przeczytała nam Klaudia. Później z panią Agnieszką rozmawialiśmy o chorobie, bólu, smutku, utracie bliskiej osoby. Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić dla tych, którzy są dotknięci chorobą lub borykają się z samotnością, oraz jak zachować pamięć o bliskich, którzy zmarli. Rysowaliśmy to, co nam najbardziej się podobało z bajki: na przykład swoją rodzinę, czy laurkę dla kogoś bliskiego.

Każde spotkanie w Jaskółce jest inne, ale każde jest bardzo miłym i ważnym dla nas czasem. Uczymy się, nabywamy różne umiejętności, bawimy się, śmiejemy, po prostu jesteśmy razem, tak jak w Wielkiej Rodzinie!

Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...
Luty w "Jaskółc...

piątek, 26 luty 2016 11:15

"Jaskółka" 24 lutego 2016

To ostatnia środa w lutym, którą spędziliśmy w świetlicy Jaskółka. Ostatni raz podróżowaliśmy po krajach skandynawskich. Po przywitaniu i omówieniu ważnych dla nas wydarzeń, wysłuchaliśmy bajki. Bajkę o rodzinie, której członkowie zawsze pomagają słabszym i potrzebującym, przeczytała nam Klaudia. Później z panią Agnieszką rozmawialiśmy o chorobie, bólu, smutku, utracie bliskiej osoby. Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić dla tych, którzy są dotknięci chorobą lub borykają się z samotnością, oraz jak zachować pamięć o bliskich, którzy zmarli. Rysowaliśmy to, co nam najbardziej się podobało z bajki: na przykład swoją rodzinę, czy laurkę dla kogoś bliskiego. Każdy sam wybrał, co chce narysować. Potem zjedliśmy pyszne kanapki przygotowane przez wolontariuszy z gastronomika. Był czas na chwilę zabawy i rozmowy. Ja bawiłem się w Niebieskiej Sali z Mateuszem, graliśmy w „5 sekund". Dzisiejszy dzień był super i wszystko mi się podobało.

Wojtek

W dniu 7 kwietnia 2016r. (czwartek) w godzinach od 8.00 do 19.00 odbędzie się jak każdego roku, zbiórka publiczna na rzecz podopiecznych Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp.

Zaplanowane zostały dwa spotkania w sprawie zbiórki w Hospicjum w sali Dziennego Pobytu (parter) pokój nr 27:

v 29 lutego 2016 r. o godz. 16.00 – spotkanie z przedstawicielami parafii gorzowskich

v 01 marca 2016r. o godz. 16.00 – spotkanie z koordynatorami szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wyższych.

Na ulicach naszego miasta, w każdym niemalże jego zakątku, widoczni będą wolontariusze z puszkami, posiadający także stosowne dokumenty.

Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby poświęcić swój cenny czas, aby pomóc w zbieraniu funduszy dla chorych dzieci i dorosłych , którymi się opiekujemy, do zadeklarowania swojego udziału poprzez zgłoszenie się do budynku Hospicjum pokój nr 13 (parter) w godzinach od 7.30 do 15.00 od poniedziałku do piątku, bądź o kontakt telefoniczny z p. Krystyną Waleńską pod numerem telefonu 95-30-70-387. W razie niemożności przybycia we wspomnianych dniach, czy godzinach, proszę o przyjście na jedno z podanych powyżej spotkań.

Będziemy wdzięczni za każda chętną osobę i każdą pomocna parę dłoni!

Serdecznie z a p r a s z a m y !

czwartek, 18 luty 2016 07:52

1% podatku dla Hospicjum Św. Kamila

Rozpoczęło się na dobre rozliczanie z fiskusem podatników podatku od osób fizycznych. Jak co roku, także i teraz istnieje możliwość przekazywania 1% naliczonego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila tradycyjnie poczyniło kroki w celu propagacji wykorzystania tej możliwości i przekazania – oczywiście na rzecz Hospicjum – wyliczonej wartości wspomnianego 1%.

Tu i teraz pragnę zwrócić uwagę Czytelnikom niniejszej strony internetowej na możliwość dokonania wspomnianego rozliczenia za pomocą aplikacji umieszczonych na stronie głównej Hospicjum. Tuż obok niniejszej informacji występuje kolorowy „baner" (taki sam jak ten, towarzyszący niniejszemu tekstowi) z napisem:

Przekaż 1% podatku Stowarzyszeniu Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp. KRS 0000026814.

Wystarczy najechać myszką komputera na ów baner i kliknąć, a otworzy się aplikacja zawierająca druk PIT-37, umożliwiająca dokonanie rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Na hospicyjnej stronie głównej – po prawej jej stronie na dole – znajduje się okno z napisem: Rozlicz PIT za darmo. Także najechanie myszką na to okno spowoduje otwarcie się wspomnianej wyżej aplikacji z możliwością wypełnienia druku PIT-37 (i wysłanie go do Urzędu Skarbowego).

Powyższa informacja jest efektem licznych zapytań w jaki sposób przekazać środki z 1% na Hospicjum lub gdzie znaleźć nr KRS Stowarzyszenia.

Katarzyna Domaszewicz

/Dział Księgowości/

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top