program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

wtorek, 23 czerwiec 2015 08:53

Msza św. prymicyjna

 

W czwartek, 18 czerwca, neoprezbiter, Jakub Włodarczak, odprawił Mszę św. prymicyjną w hospicyjnej kaplicy p.w. Jezusa Miłosiernego.

Pięć lat temu, w 2010 roku, wówczas po prostu Kuba, jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, odbywał w Hospicjum Św. Kamila praktykę wakacyjną. Hospicjum, to szczególna placówka. Zapamiętał ją jako miejsce dużego cierpienia ludzi chorych, w którym jest ogromna przestrzeń na okazywanie im empatii, życzliwości i solidarności, jednym słowem – miłosierdzia. Tamto doświadczenie zaowocowało pamięcią i – niewątpliwie – wdzięcznością za jego przeżycie, tak bardzo ubogacającym i uzdalniającym młodego człowieka do służby drugiemu człowiekowi. Ta pamięć o gorzowskiej placówce i ludziach pełniących w niej posługę cierpiącym sprawiła, że – już jako kapłan – wrócił tu, by odprawić Najświętszą Ofiarę za tych wszystkich, którzy to miejsce stanowią: za chorych i wszystkich tu posługujących – wolontariuszy i pracowników.

My, personel hospicyjny, w duchu wdzięczności za tę pamięć, ale i ze szczerymi intencjami modlitewnego wspierania go na jego kapłańskiej drodze, z radością uczestniczyliśmy w sprawowanej przez niego Mszy św., na koniec której były i kwiaty i życzenia od całej załogi, ale i od starszego w kapłaństwie ks. Adama Koźmińskiego, który kilka lat temu był kapelanem tego miejsca.

Końcowym akcentem uroczystej liturgii było prymicyjne błogosławieństwo wszystkich chorych i hospicyjnej załogi oraz kilka chwil spędzonych przy stole, przy którym odżyły wspomnienia sprzed kilku lat.

Księdzu Jakubowi Włodarczakowi życzę – w imieniu wszystkich „ludzi Hospicjum" błogosławieństwa Bożego, cierpliwości, miłości do Boga i do ludzi oraz wytrwałości i wierności.

Marek Lewandowski

 

Msza św. prymic...
Msza św. prymic...
Msza św. prymic...
Msza św. prymic...

czwartek, 18 czerwiec 2015 12:04

Wycieczka do Kiełpina

Czerwiec nieodłącznie kojarzy się z końcem roku szkolnego i zbliżającymi wakacjami. Nasi podopieczni Pobytu Dziennego na szczęście ocenami przejmować się już nie muszą, ale na miły odpoczynek zasłużyli sobie nie mniej jak uczniowie;)

środa, 17 czerwiec 2015 14:14

V Korowód Wrażliwości

V Korowód Wrażliwości należy już do historii. I choć nie było to wydarzenie, które można by porównać do występu wielkiej gwiazdy estrady, meczu piłkarskiego Polska-Niemcy, czy chociażby do finałowego akcentu jednej z kampanii wyborczych, to ja – gdyby prowadzono taki ranking – zdecydowanie wybrałbym udział w przemarszu przez Gorzów wraz z przedszkolakami wszystkich gorzowskich przedszkoli a na dodatek z gośćmi z Jenina, kilkoma szkołami podstawowymi oraz z dziećmi niepełnosprawnymi z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Pogoda dopisała. Wolontariusze też. Deszcz nie padał, upał nie dokuczał. Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych (wraz z opiekunem, panem Ireneuszem Gaszą) oraz uczennice z Zespołu Szkół Gastronomicznych (wespół z panią Barbarą Matusik), którzy przeobrazili się w wolontariuszy, spisali się świetnie – rozdawali przechodniom papierowe żonkile, nieśli emblematy imprezy i żółte gadżety, symbolizujące kwiaty, barwą nawiązujące do akcji Pola nadziei, której edycja 2014/2015 znalazła swój finał w... V Korowodzie Wrażliwości.

W imprezie, którą wraz z Hospicjum Św. Kamila organizuje pięć gorzowskich przedszkoli (Nr 4, 10, 23, 27, 31) zaszczycili swoją obecnością władze województwa w osobie Wicewojewody Jana Świrepo oraz włodarze Miasta w osobach pań; Agnieszki Stanisławskiej – Sekretarza Miasta, Renata Pliżga – Dyrektora Wydziału Edukacji oraz panów: Roberta Surowca i Jana Kaczanowskiego, reprezentujących Radę Miasta. Ponadto, kolejny już raz, w Korowodzie wziął udział zespół "Słonowianki" ze Słonowa, który po Korowodzie wystąpił jeszcze dla podopiecznych Działu Pobytu Dziennego, prezentując na "scenie" kilkanaście utworów wokalnych, przyjętych brawami przez hospicyjnych chorych.

Wymieniłem gości Korowodu, żeby ich przykład był budujący dla wszystkich, którzy mniemają się być osobami wrażliwymi i aby zaowocował udziałem tych "wszystkich" w kolejnych edycjach Korowodu wrażliwości w latach następnych.

Wart podkreślenia jest udział w organizacji Korowodu Teatru im. Juliusza Osterwy, Policji, pana Roberta Sołtysa (opieka medyczna), państwa Iwony i Mirosława Maliszewskich, kawiarni "Śnieżka" no i – co wydaje się oczywiste – zespołu tanecznego FART, reprezentowanego przez grupę najmłodszych artystów a także pani Moniki Arent (śliczne yellow auto). Konferansjerami Korowodu byli panowie: Cezary Żołyński – aktor Teatru im. J. Osterwy, oraz Adam Węsławski - założyciel, kierownik i choreograf Studia Tańca Fart.

Wszystkim wyżej wymienionym osobom, ale także wszystkim – zwłaszcza paniom nauczycielkom przedszkoli – którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w Korowód Wrażliwości wyrażam, w imieniu organizatorów, słowa szczerego, z serca płynącego podziękowania. Przeglądając zdjęcia załączone do niniejszego artykułu, ale także te, zamieszczone na stronie http://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl, zobaczyć można ogrom pracy wykonanej przez "scenografów" przedsięwzięcia, a więc głównie rodziców dzieci. Ale nie tylko.

Postronny obserwator wydarzenia może powiedzieć, że przedsięwzięcie się udało; było mnóstwo pomysłowo i na żółto ubranych dzieci, było wiele radości, no i była... dobra pogoda. O sukcesie takiej imprezy decyduje jednak to, czy jej przesłanie, a więc uwrażliwianie człowieka na potrzeby drugiego, w tym budzenie empatii i wyzwalanie konkretnego działania (chociażby w formie angażowania się w wolontariat), zostało właściwie odczytane i jakie przyniosło owoce. A dobrych owoców tego przedsięwzięcia życzę wszystkim, którzy wzięli udział w V Korowodzie Wrażliwości, jak i wszystkim Gorzowianom.

Marek Lewandowski

V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...
V Korowód wrażl...

Strona 35 z 35

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top