program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

9 lipca 2018 r. (tradycyjnie w drugi poniedziałek miesiąca), odbyło się spotkanie wolontariuszy hospicyjnych, pracowników i członków Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila. Po wspólnym uczestnictwie we Mszy św., w ogrodzie rozpaliliśmy grilla i przy kiełbaskach oraz przez nas upieczonym cieście, ciasteczkach i innych smakołykach, w miłej, niemalże rodzinnej, atmosferze spędzaliśmy czas. Cieszyliśmy się sobą do późnego wieczora i nikt nie narzekał na nudę. Były wspólne śpiewy różnych piosenek, głównie biesiadnych, które były oliwą do ognia integracji, zabawy i dobrego samopoczucia. W tym miejscu chcemy podziękować pani Jadzi za użyczenie podkładów muzycznych oraz przyjęcie roli wodzireja.

Wieloletni wolontariusze mieli doskonałą okazję, aby poznać tych, którzy dopiero od kilku miesięcy towarzyszą chorym i ich rodzinom. Często bowiem wolontariusze nie mają sposobności spotkać się ze sobą podczas wypełniania dobrowolnie przyjętych na siebie obowiązków wobec chorych. Jedni są w Hospicjum rano, inni w południe, a jeszcze inni przyjeżdżają nawet spoza Gorzowa Wlkp. w godzinach popołudniowych – po pracy, bądź wieczorem. Była więc okazja, by wymienić się doświadczeniami czy podzielić cenną wiedzą. Opowiadaliśmy o sobie i motywacjach, które skierowały poszczególnych wolontariuszy do pomocy w naszym hospicyjnym domu.

Na koniec dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za obecność, dzielenie się sobą i swoim doświadczeniem, a przede wszystkim za obecność przy łóżkach chorych, która była i jest inspiracją obecności w naszym Hospicjum.

Letnie spotkani...
Letnie spotkani...
Letnie spotkani...
Letnie spotkani...
Letnie spotkani...
Letnie spotkani...
Letnie spotkani...
Letnie spotkani...
Letnie spotkani...
Letnie spotkani...

czwartek, 05 lipiec 2018 10:36

Podziękowania dla SE Bordnetze

W imieniu podopiecznych świetlicy „Jaskółka” dziękujemy pracownikom SE Bordnetze Polska Sp. z o.o. za przekazane dary. Kilka tygodni temu skontaktowała się z nami pani Paulina Masel, z pytaniem w jaki sposób mogą wspomóc dzieci osierocone. W związku z tym, że 13 lipca wyruszamy na kolonię do miejscowości Długie nad jezioro Lipie, potrzebne nam są koce na plażę. Pani Paulina zorganizowała wśród pracowników SE Bordnetze specjalną akcję. Jej efektem są wspomniane koce oraz różne zabawki i akcesoria, które z pewnością umilą podopiecznym świetlicy „Jaskółka” czas na plaży. Za przekazane rzeczy dziękujemy bardzo serdecznie !

Podziękowania d...
Podziękowania d...

 

czwartek, 05 lipiec 2018 10:24

Wyjazd Mironice

We wtorek 26 czerwca 2018 roku byliśmy z podopieczni z Hospicyjnego Działu Pobytu Dziennego w ramach projektu na rzecz seniorów w województwie lubuskim „Aktywny Senior” na wycieczce w Mironicach. Przywitała nas piękna pogoda, piękne otoczenie, stawy hodowlane pełne ryb oraz „cisi” adepci sztuki wędkowania. Nasi podopieczni szukali kontaktów ze zwierzętami zamieszkującymi w gospodarstwie : końmi, kozami, kurami i królikami chętnymi do głaskania i oczywiście dokarmiania. Malowniczy teren gospodarstwa zachęcał do spacerów, z czego bardzo chętnie korzystali podopieczni. Ażeby nas siły witalne nie opuściły, przygotowano dla nas poczęstunek m.in. z pysznym żurkiem, kiełbasą z ogniska oraz ciastem. Przez cały czas miał nad nami pieczę pracownik, Pan Rafał, za którego pomoc bardzo dziękujemy. Dziękujemy również Pani Małgosi za przychylność dla Hospicjum i za współpracę. Do zobaczenia

Wyjazd Mironice
Wyjazd Mironice
Wyjazd Mironice
Wyjazd Mironice
Wyjazd Mironice
Wyjazd Mironice
Wyjazd Mironice
Wyjazd Mironice

piątek, 22 czerwiec 2018 14:00

ZMIANY GODZIN PRACY FIZJOTERAPII

INFORMACJA

Uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym

od 3 lipca do 29 sierpnia 2018 roku

Dział Fizjoterapii będzie czynny w godzinach 

8:00 - 15:30 poniedziałki, środy, piątki

08:00 - 18:00 wtorki, czwartki.

czwartek, 21 czerwiec 2018 11:42

Nie tylko festyn w Baczynie

W miniony weekend, jak informowaliśmy, odbył się w Baczynie festyn charytatywny, podczas którego – w ramach zbiórki publicznej – została uzbierana kwota ponad 19 tys. zł. Jednocześnie, w ten sam weekend, w tych samych ramach prawnych, postanowiła pomóc naszemu Hospicjum firma Inneko. Inicjatorem przedsięwzięcia był pan Filip Praski, który nie po raz pierwszy zaangażował się w pomoc na rzecz naszej placówki. Tym razem akcja przez niego kierowana miała miejsce podczas Dni Gorzowa, Święta Ulicy Teatralnej i podczas kiermaszu firmy Inneko, także przy ulicy Teatralnej, jako że firma ta ma swoją siedzibę właśnie przy ul. Teatralnej. Za inicjatywę, wdrożenie jej w życie i efekt końcowy (zebrano 4.287,95 zł) wszystkim, którzy inicjatywie tej pomogli wcielić się w życie – a zwłaszcza panu Filipowi – w imieniu chorych i swoim własnym – serdecznie dziękuję.

Marek Lewandowski

Nie tylko festy...
Nie tylko festy...
Nie tylko festy...
Nie tylko festy...

czwartek, 21 czerwiec 2018 09:13

Festyn na powitanie wakacji

Środa 20 czerwca okazała się być wyjątkowa. Tego dnia po południu spotkaliśmy się w "Jaskółce" po raz ostatni w tym roku szkolnym, by wspólnie podsumować miniony rok i świętować zbliżające się wakacje. Cieszymy się, że tym razem w naszym festynie brali również udział podopieczni hospicjum domowego dla dzieci „Oskara i Róży”. Nikt z nas nie narzekał na głód ani na nudę. O sprawy ciała zadbali Filip, który czuwał nad grillem i świetnie mu to szło, oraz wolontariusze z zaprzyjaźnionych szkół średnich Ola, Wiktoria, Amelia, Magda i Daniel, częstujący zebranych pysznymi goframi. Ponadto każdy z nas przyniósł coś na wspólny stół (mamy upiekły pyszne ciasta, mniam, mniam...)

Oczywiście nie tylko na jedzeniu minęło nam popołudnie. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego przywitania zebranych przez pana dyrektora i przedstawienia się sobie nawzajem. Potem wolontariusze poprowadzili taniec, którego wcześniej nauczyli się na warsztatach. Wszystkie dzieci (i niestrudzony pomimo upału dinozaur) doskonale wyczuły rytm i tak ogród hospicjum wypełniły muzyka i ruch. Potem przyszedł czas na bańki mydlane, których tysiące mieniły się w promieniach słońca. Nie tylko je łapaliśmy, ale też uczyliśmy się, jak można je zrobić za pomocą własnych dłoni.

W czasie całego festynu pani Kasia wyczarowywała na naszych buziach kotki, motylki i inne cudeńka. Niektórzy z podopiecznych świetlicy postanowili stanąć w szranki i zmierzyć się w zadaniach sportowych pani Agaty, skacząc w workach i rzucając do celu. Jak co roku do dyspozycji dzieci był dmuchany zamek, przy którym wyczerpani skakaniem, zajadaliśmy się watą cukrową. W przerwie między tymi wszystkimi atrakcjami znaleźliśmy też chwilę na zabawę z chustą animacyjną, która dzięki wyobraźni zamieniła się we wzburzone morze, po którym pływał okręt.

Około godziny 19 zakończyliśmy nasz festyn. Teraz dwa miesiące zasłużonego odpoczynku. Z niektórymi widzimy się dopiero we wrześniu, ale spora część jaskółkowiczów już wkrótce rusza na tygodniową kolonię. Czekamy na nią z niecierpliwością !

Festyn na powit...
Festyn na powit...
Festyn na powit...
Festyn na powit...
Festyn na powit...
Festyn na powit...
Festyn na powit...
Festyn na powit...

poniedziałek, 18 czerwiec 2018 12:58

„Baczyna gra dla hospicjum”

„Baczyna gra dla hospicjum”, to hasło, pod jakim w niedzielę 17 czerwca odbył się na terenie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie, festyn charytatywny, z którego dochód przeznaczony został dla Hospicjum Domowego dla Dzieci „Oskara i Róży”, funkcjonującego w ramach Hospicjum Św. Kamila, jako jeden z jego działów medycznych. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli nauczyciele Szkoły, którzy wraz ze współpracownikami przedsięwzięcie to zrealizowali. Preludium do festynu miało miejsce w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie o godz. 11.00 Mszę św. odprawił ks. Jarosław Zagozda, proboszcz parafii. O godz. 12.00 otwarcia festynu dokonała pani Jolanta Gintowt, Dyrektor Szkoły, i Marek Lewandowski, Dyrektor Hospicjum. A potem machina festynowa ruszyła z całym impetem. Jej sternikiem był pan Kamil Lewera z Radia PLUS, który ze swadą i swobodą poprowadził ją przez mnogie meandry wszelkich atrakcji.

Kilka zamieszczonych tu zdjęć nie oddaje ani rozmachu, ani atmosfery, jaka panowała podczas pokazów a także występów, zabaw, aukcji, loteryjki, zumby i dużej ilości wszelkiego rodzaju atrakcji kulinarnych, z których furorę robił pieczony dzik i ciasta, których wypiekami zajęły się między innymi panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Baczynie, ale także wiele pań - osób indywidualnych nigdzie nie zrzeszonych. Wśród wielu atrakcyjnych występów wymienię trzy – „Małych Gorzowiaków”, Gorzowską Orkiestrę Dętą i Marcina Pesos Stachowiaka, przepraszając pozostałych wspaniałych artystów za ich tu pominięcie. Podczas festynu były i akcenty hospicyjne. Na naszych stoiskach można było dokonać pomiaru ciśnienia krwi lub poziomu wysokości cukru. Osoby, które zdecydowały się zadeklarować oddanie szpiku kostnego dla chorych, także mogły to uczynić.

Tę krótką informację zakończę serdecznymi podziękowaniami dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia i uświetnienia festynu, którego owocem – poza wszelkiego rodzaju doznaniami artystycznymi i doświadczeniami rekreacyjnymi – było zebranie ponad 19.000 zł. W sposób szczególny pragnę podziękować paniom: Jolancie Gintowt – Dyrektorowi Szkoły oraz paniom Annie Oszczyk, Stelli Rowińskiej i Annie Wiśniewskiej a także panu Marcinowi Oszczykowi, który nie będąc związany zawodowo ze szkołą, włożył w całe przedsięwzięcie wiele wysiłku, serca i zaangażowania. Bóg zapłać.

Marek Lewandowski

„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...
„Baczyna gra dl...

czwartek, 14 czerwiec 2018 08:06

„Jaskółki” w Nadleśnictwie Kłodawa

Dziś „Jaskółkowo” pojechaliśmy do Nadleśnictwa Kłodawa. Zostaliśmy tam powitani przez panią Agnieszkę, która przygotowała dla nas różne konkursy. Część z nich były to zadania sprawdzające naszą wiedzę przyrodniczą. Pytania dotyczyły na przykład bobrów, akacji, różnic między drzewem a drewnem, tropów. Były również zadania sprawnościowe. Ćwiczyliśmy koncentrację, umiejętności manualne i współpracę w grupie. Najwięcej emocji wywołała zabawa, podczas której mieliśmy do dyspozycji

wypełnione wodą balony. Był to balonowy berek Zmęczeni, ale jednocześnie szczęśliwi, posililiśmy się owocami i słodkimi przekąskami, jakie przygotowało dla nas Nadleśnictwo Kłodawa. Dziękujemy! Na zakończenie podsumowaliśmy pobyt w gościnnym miejscu, dostaliśmy też drobne upominki. Był to wspaniały czas! Dziękujemy pani Agnieszce i wszystkim pracownikom Nadleśnictwa Kłodawa!

poniedziałek, 11 czerwiec 2018 11:24

Zawierzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

W niedzielę, 10 czerwca, miało miejsce ważne wydarzenie w życiu Hospicjum Św. Kamila. Tego dnia (niedziela) miała miejsce uroczystość inaugurująca obchody 25-lecia istnienia Stowarzyszenia, które w dwa lata po swoim powstaniu powołało do życia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej pod nazwą Hospicjum Św. Kamila. Na tę uroczystość złożyły się: Msza św. koncelebrowana oraz zawierzenie całego hospicyjnego Dzieła Najświętszemu Sercu Pana Jezusa poprzez Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Krótki rys historyczny przedstawił Dyrektor Hospicjum, Marek Lewandowski, a okolicznościową homilię wygłosił kapelan Hospicjum, ks. Antoni Trzyna. Akt zawierzenia odczytał uroczyście ks. Bogusław Kaczmarek a ks. prałat, Władysław Pawlik, członek Stowarzyszenia i wieloletni Przewodniczący Zarządu, dokonał poświęcenia tablicy zawierającej rotę zawierzenia. Po zakończeniu uroczystości wszyscy trzej księża otrzymali skromne upominki i kwiaty z okazji ich kapłańskich jubileuszy; ks. Władysław – z okazji 40 lat kapłaństwa, ks. Bogusław – 30 i ks. Antoni – z okazji 20 lat posługi kapłańskiej.

Główne obchody 25-lecia powstania Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila będą miały miejsce w dniach 29-30 września, o czym będziemy informować na naszej stronie internetowej w terminie późniejszym.

Wczorajszej uroczystości towarzyszyło motto, będące słowami Jezusa, skierowanymi do Alicji Lenczewskiej, zawarte w książce „Świadectwo”. Motto to było inspiracją zawierzenia i – wyrażam nadzieję – inspiracją do tworzenia jeszcze wyższej jakości posługi chorym i budowania relacji międzyosobowych. Oto te słowa:

„Czyny jego (człowieka), także te tak zwane dobre, nie mają wartości, gdy są bez fundamentu, którym jest Bóg – jedyny Dawca dobra. I lepiej jest – jak powiedziała św. Tereska – w Miłości Bożej podnieść nitkę, niż bez łączności z Bogiem zbudować katedrę. Czyn zrodzony z Boga jest dobrem wiecznym. Czyn tylko z ludzkiej inspiracji czy ambicji – bez wiary i Miłości – zabiera czas i siły, które powinny być przeznaczone na życie w Bogu, ponieważ nie rozwija tego życia, a zasłaniając Boga ludzką pychą, może być jak wieża Babel, która się rozpadnie”.

Marek Lewandowski

Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...
Zawierzenie Naj...

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top